Teknoloji

SMM Nedir ve İşletmelerin Büyümesine Nasıl Yardımcı Olabilir?

Sosyal medya pazarlaması (SMM), hedef kitlenizin güvenini oluşturmak ve kitlenizin marka ile doğrudan iletişime geçme fırsatı yaratmak için en önemli araçtır. SMM promosyonu sayesinde, marka bilinirliğini artırmaktan pazara yeni ürünler sunmaktan satış büyümesi ve imaj oluşturmaya kadar her türlü iş hedefinize ulaşabilirsiniz.

Son zamanlarda, SMM ivme kazanıyor ve çevrimiçi pazarlamada popüler bir araç haline geliyor. Sosyal ağlar, potansiyel müşteriler, müşteriler veya sadece sadık ziyaretçilerden oluşan geniş bir kitledir. Günümüzde SMM sadece yorum, repost ve beğeni değil aynı zamanda gerçek satıştır. SMM bayi paneli bu işlerde çok faydalı ola bilir.

Birçok işletme sahibi, ürünlerini veya hizmetlerini Facebook, Instagram, Vkontakte vb.’de bağımsız olarak tanıtmaya çalışarak SMM pazarlamasında ellerini deniyor, ancak çoğu durumda başarısız oluyorlar ve reklam bütçesini hiçbir yerde “birleştiriyorlar”.

Sosyal ağlar sadece bir grup oluşturmak, onu resimlerle doldurmak ve iş arkadaşlarını oraya davet etmek değildir, site gibi sizin yüzünüzdür. Bu ek bir satış kanalıdır.

Artık her şirket sosyal ağlara girmeye ve kendi grubunu veya kamuoyunu oluşturmaya çalışıyor. Özellikle şirket sıradan kullanıcılara (B2C şirketleri) mal veya hizmet satıyorsa. Bir grubu sosyal ağlarda tanıtmak, markanızı yeni bir düzeye taşımanızı ve tüketicilerinize daha yakın olmanızı sağlar. Kullanıcılarla bir diyalog kurduktan sonra, onların arzularını, ilgi alanlarını öğrenebilir ve onlar için en ilginç teklifi oluşturabilirsiniz.

Hangi eylemler SMM’yi içerebilir?

1. Bir sosyal ağda toplulukların oluşturulması ve yönetimi.

Web’deki bir topluluk veya marka sayfası, hedef kitle ile iletişim için tam teşekküllü bir platformdur. Marka sadakatinin beslendiği ve satışların teşvik edildiği yer burasıdır. Bir sosyal ağdaki topluluklar, marka bilinirliğini artırmaya, siteye trafik çekmeye ve potansiyel müşterilerin erişimini artırmaya yardımcı olur.

2. Hedeflenen trafiği topluluğa çekmek.

Bir sosyal ağdaki her grup, aboneleri için değerlidir. Gerçek. Grubun aboneleri zaten ürünle ilgileniyor, aslında markanın hayranları.

3. Bir sosyal ağda reklam vermek.

Hedefli reklamcılık, etkili bir ziyaretçi ve marka takipçisi kaynağıdır. Varlıkları, reklam mesajlarının “viral etkisini” yaratmaya yardımcı olur, bir grupta veya sitede trafikte artış sağlar. Önemli bir özellik, nokta hedefleme, yani reklamın belirli bir kitleye yönlendirilmesi olasılığıdır.

4. Bir sosyal ağda itibar yönetimi.

Bir topluluk oluşturmak, hedef kitlenin görüşlerini tek bir platformda odaklamaya ve kullanıcı sorularına hızla yanıt vermeye yardımcı olacaktır. Bir sosyal ağda itibar ile çalışmak, imajı iyileştirmeyi, geri bildirim oluşturmayı amaçlar.

SMM’nin sadece yazı ve resim yerleştirmekle ilgili olmadığını anlamak önemlidir. Bu sadık bir topluluk oluşturmak için özenli bir iştir.

İyi yürütülen bir SMM stratejisi şunlara katkıda bulunur:

 • internet satışlarında artış,
 • marka imajını güçlendirmek,
 • Olumlu bir itibarın korunması
 • kullanıcılarla operasyonel iletişim.

SMM uzmanları bir sosyal ağda bir markayla nasıl çalışır:

 • ana amaç ve hedefleri belirlemek,
 • rakip stratejilerini analiz etmek
 • hedef kitleyi belirlemek, potansiyel bir alıcının portresini oluşturmak mı?
 • marka için bir SMM stratejisi oluşturmak,
 • bir içerik planı geliştirmek
 • performans göstergelerini ve bütçeyi belirlemek,
 • sosyal medya stratejisini uygulamak,
 • sonuçları analiz edin ve stratejiyi optimize edin.

SMM promosyon yöntemleri

Sosyal ağlar, kullanıcılarına çok sayıda çeşitli reklam sunar. Ana şey, kullanıcının dikkatini çekmektir. Aynı zamanda şirketinizi gereksiz ve gereksiz spam mesajları gönderen biri olarak göstermemeniz gerekir. Aşırı müdahaleci olmadan kullanıcıları çekmek gerekir. Her şey, kullanıcının ilginç bir videoyla veya bir oyun oynama teklifiyle, bir yarışmaya katılmayla vb. İlgilendiği gerçeğine dayanmalıdır.

Bir SMM kampanyası, hedef kitlenin ve özel tercihlerinin kapsamlı bir analizini gerektirir. Bu tür çalışmalar pazarlamacıların çalışmaları ile karşılaştırılabilir. Uzman, iyi iletişim becerilerine sahip olmalı, kullanıcıların herhangi bir ihtiyacına hızlı bir şekilde cevap vermelidir. İyi bir tada sahip olmak, ilginç grafikler ve video materyalleri seçmek de önemlidir.

Sosyal medyada ağ pazarlaması veya SMO (Sosyal medya optimizasyonu), doğrudan hedef kitlenin sosyal ağlardan, bloglardan, forum sitelerinden akışını hedefleyen bir dizi önlemdir. Çoğu durumda, Sosyal medya optimizasyonu çerçevesinde çalışmak, sosyal ağ topluluklarında kullanımının etkinliğini artırmak için kaynağın içeriğiyle çalışmaya gelir.

Siyah ve beyaz yollar

SMM’nin beyaz şapka ve siyah şapka yöntemleri vardır. Siyah şapka optimizasyonu, sıradan spam ile kolayca karşılaştırılabilir. Sosyal ağ, kelimenin tam anlamıyla büyük miktarda bilgi ile doludur. Birçoğu, bu tür bilgi akışlarını kişisel alanın istilası olarak görüyor. Ancak, doğrudan hedef kitleden bilgi aldığınız için böyle bir yöntem bile kaliteli bir sonuç sağlayabilir.

Beyaz SMM diğer ilkelere dayanmaktadır. Hedef kitlenin bilinci üzerinde göze batmayan bir etki sağlayan özel bir optimizasyon tekniğidir. Böyle bir pazarlama yöntemi, tanıtılan kaynak ve sosyal ağ kullanıcılarının çoğu için faydalı olacaktır. Beyaz “koşunun” bir parçası olarak, iyi bilinen geleneksel gazetecilik yöntemleri sıklıkla kullanılır – bir basın açıklaması, tanıtım materyali. Burada şirketin kaynağını daha popüler hale getirmek en önemli ve esastır. Kullanıcı, markanıza karşı bir güven ve saygı duygusuna sahip olmalıdır.

En önemli SMM araçları

Sosyal ağda, telgraf kanalında, forumda ilginç makaleler;

Bir sosyal ağda yeni hedef kanal, forum konuları, genel veya grup;

Siteden sosyal medyaya çapraz gönderi kurma (RSS pazarlama);

Katalog ve pazar yeri ile çalışma (örneğin, VK, Facebook, Odnoklassniki, Twitter). İlk sosyal kanıt elde etmek için SMM Panel kullanma. Bu görevi yapmak için doğru smm Panelini seçmeniz gerekiyor. Önerdiğimiz seçeneklerden biri bu Sosyal Medya Paneli.

Web sitesi tanıtımının çeşitli yöntemlerle yapılabileceğini güvenle söyleyebiliriz. Modern koşullarda en popüler yöntemler SMO ve SMM’dir. İşe gerçek faydalar sağladıkları için talepleri tamamen haklı. SMM, çevrimiçi ticaret için çok alakalı ve önemlidir.

Sosyal medya tanıtımı işletmeler için neden faydalıdır?

Sosyal medya, günümüzde marka bilinirliğini artırmak için çalışan, çevrimiçi hizmet veya ürün sunan tüm şirketler tarafından kullanılabilir ve kullanılmalıdır. Bu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı etkilidir:

1) sosyal ağlar, Facebook, Twitter, Vkontakte, Instagram, bir kısmı mutlaka işletmenizin hedef segmenti olan büyük bir kitleye sahiptir;

2) modern sosyal medya kullanıcısının diğer insanlarla yakın ilişkileri vardır. Arkadaşlarla durumları, haberleri, fotoğrafları ve videoları paylaşır. Bütün bunlar, viral pazarlamanın etkisini yaratmanıza izin verir ve işletmeye hiçbir maliyet getirmez (eksi viral içerik oluşturma maliyeti);

3) Sosyal medyayı kullanan sitelerin marka tanıtımını, SEO ve diğer çevrimiçi araçları kullanmaktan çok daha hızlı sağlar. Bugün topluluk üyelerine yeni bir üründen bahsettiniz ve yarın ülke genelinde siteden satın alınıyor. Bazen bir işletmenin sosyal ağlarda başarısı için kendi web kaynağınıza bile ihtiyacınız olmaz, bu da böyle bir aracı kullanırken yalnızca bir işletmenin gereksinimlerini azaltır;

4) sosyal ağların yardımıyla, Moskova’da ücretsiz ve ücretli pr web sitesi tanıtımı, St. Petersburg ve diğer Rus şehirleri mümkündür. Böylece, çeşitli kar amacı gütmeyen projelerle işbirliği yapabilir, popüler blog yazarları ve kanaat önderleri ile karşılıklı yarar sağlayan koşullarda etkileşimde bulunabilirsiniz;

5) sosyal ağlarda iletişim süreci uygun ve basittir. İşletmelerin potansiyel müşterileri iletmek, izlemek veya kontrol etmek için yeni bir şey bulması gerekmiyor – önde gelen sosyal medya arayüzü gerekli her şeyi sağlıyor.

SMM ile ilgili son sözler

 Herhangi bir pazarlama stratejisi, hedef müşterinin ihtiyaçlarını bilmeye dayanır. Ancak her durumda, işletme sahipleri, alıcının portresini belirlemek için farklı yaklaşımlarla karşı karşıya kalmaktadır. Hangileri daha iyi?

Arama motoru optimizasyonu için hedef tüketicinin bir portresini oluşturmak için nişin derin bir analizine ihtiyacınız olacak. Ana şey, aşağıdaki gibi soruları cevaplamaktır:

Ürün veya hizmet hangi sorunu çözüyor? Ardından, belirtilen zorluklarla herhangi bir şekilde bağlantılı olanların çemberini belirleyin. Birden fazla izleyici olabilir. Bu nedenle, aynı ürünlere sahip sayfalar, tamamen farklı tasarımlara (ve bazen belirli grupların önceliklerini karşılayan ayrı web kaynaklarına) sahip sitelerde görünür. Dolayısıyla, SEO’da yalnızca içeriğin yönlendirdiği ortaya çıktı. Keskinleştirilmiş sayfa hedef kitlenin beklentilerini karşılamıyorsa proje istenilen etkiyi yaratmayacaktır.

Sosyal ağlarda reklam ücretli olarak kurulur ve bağlantı hedefleme imkanı vardır. Bu yaş, ikamet yeri, hobiler, siteye girme yöntemi (hareketlilik vb.) seçimidir. Bazı sosyal ağlar, “benzer” hedef kitleler eklemenize izin verir. Bu nedenle, fazla çaba sarf etmeden, kullanıcı çemberinin kapsamının genişletilmesi sağlanır.

İstatistikler, tüketicilerin %74’ünün satın alma kararları vermek için sosyal medyayı kullandığını gösteriyor. Bu değere öneri kaynaklarından bir kitle ekleyebileceğinizi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds