Spor

Soccer ve Football Arasındaki Fark Nedir?

Futbolseverlerin karşılarına çıkan önemli ayrımlardan biri de soccer’dır. Soccer ve Football, her ne kadar aynı olsa da Amerikalılar tarafından öyle kabul edilmiyor. 

Normalde futbolun tüm dünyaca karşılığı “football”dur. Fakat Amerika’da bildiğimiz futbolun karşılığı “Soccer”dır. 

Amerikalılar Neden Futbola Soccer Derler? 

Amerika Birleşik Devletleri’nde futbol, Amerikan futbolundan ibaret. Ülke vatandaşları bu iki oyunun isimlerinin birbirleriyle karışmaması için kendi oyunlarına “football”, klasik futbola ise “soccer” derler. 

Ne ilginçtir ki neredeyse tamamı ayakla oynanan bir oyuna soccer diyen Amerikalılar, sadece bir bölümünde ayakla oynanan bir oyuna ise “football” ismini vermişlerdir.

Amerikalılar, futbol oyununu daha çok ortaokul ve lise çağlarındaki kızlar ve erkekler arasında popüler olmasından dolayı futbola “kız oyunu” yakıştırması yaparlar. Amerikalılar nezdinde football denince akla gelen Amerikan futboludur. 

Pro Evaluation Soccer, daha topluma mal olmuş ismiyle PES’te geçen “S” harfi de Soccer anlamındadır. 

Amerika’da futbol, soccera göre çok daha fazla rağbet görüyor. Maçlar, 100 bin kişiye yakın taraftar tarafından izleniyor ve yayın gelirleri “soccer”a göre oldukça yüksek. 

Amerika Birleşik Devletleri haricinde futbola “soccer” ismini veren ve böyle isimlendiren bir başka ülke de yoktur. Mobil uygulamalarda ve pek çok yerde neden football değil “soccer” yazdığının cevabı da esasen budur. Sosyal medyada özellikle yabancı sosyal medya kanallarında Avrupalıların futbola ”soccer” diyenlerle deyim yerindeyse adeta dalga geçiliyor. Footbal or Soccor? Dünyada sadece futbola ”soccer” diyen tek ülke Amerika. İşin ilginci ise sadece bir bölümünde ayakla oynanan bir oyuna ”football” denmesi fakat taç haricinde (kaleci de hariç) ayakla oynanan bir oyuna ”soccer” denmesidir. Kısacası Amerikan oyunudur ve kafa karışıklığından başka bir şey de değildir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi