Coğrafi Bölgeler

Mora Yarımadası Nerede? Kim Fethetti?

Mora Yarımadası, gerek tarihte gerekse coğrafyada karşımıza sıkça çıkan bölgeler arasında yer alıyor. Peki Mora Yarımadası nerede? Mora Yarımadadının önemi nedir? Kimler yaşıyor? 

Mora Yarımadası, günümüzde Yunanistan’a bağlı bir bölgedir. Yarımada, Yunanistan’ın başkentinin de olduğu ana karaya tek bir hatla bağlıdır ve üç tarafı da denizlerle çevrili olduğu için “yarımada” şeklindedir. 

Daha önceki yazılarımızda Teselya bölgesinin nerede olduğundan bahsetmiştik. Bu yazımızda ise kısaca Teselya bölgesinin nerede olduğundan ve öneminden bahsedeceğiz. 

Mora, yaklaşık 400 sene boyunca Osmanlı hakimiyeti altında kaldı. Fatih Sultan Mehmet zamanından beri Osmanlı hakimiyeti altında kalan bölge, 1822’deki Rum İsyanından sonra Osmanlı’dan ayrılmıştır. 

Mora Yarımadası, 1893 yılından itibaren teknik olarak “ada” şeklindedir. Mora Yarımadası, 1893’te bir kanalla ana karadan ayrılmıştır. Korint Kanalı ile ana karadan ayrılan Mora Yarımadası, o tarihten bu yana “ada” şeklindedir. 

Mora Yarımadasının Batı dillerinde ve Yunancadaki karşılığı ise Peloponez’dir. Yunanlıların Heredot’tan sonra en büyük tarihçisi olan Tukidides’in ünlü “Peleponezya Savaşları Tarihi” adlı eserinde de bu bölgede yaşayan iki şehir devleti olan Atinalılar ile Spartalılar arasındaki savaşı ele almıştır. 

Karlofça Antlaşması çerçevesinde Mora Yarımadası ve Dalmaçya kıyıları Venedik’e bırakıldı. Osmanlı Devleti, 1715-1718 Venedik Savaşlarında Venedik’ten Mora, Korint, Anapoli, Modon, Koron ve Navarin’i geri almışsa da Avusturya’nın savaş açması ve iki devletle karşı savaşmak zorunda kalması nedeniyle barış istemiştir. 1718 Pasarofça Antlaşması ile 1715-1718 harbinde Venedik’in elinden alınan Mora ve Girit, Osmanlı Devleti’nde kalmıştır. 

Ruslar, gerek Çeşme Baskınından önce gerekse sonra Mora’da yaşayan Rumlar’ı Osmanlı Devletine karşı kışkırtmışlardır. 1829’da Yunanistan’ın Edirne Antlaşması ile tam bağımsız olmuş ve Osmanlı’dan ayrılan ilk devlet olmuştur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds