Sodexo Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sodexo, özel ya da kamu görevlilerine kurumları tarafından verilen yemek kartının adıdır. Ticket ve Multinet gibi kullanımı yaygın diğer yemek kartları gibi Sodexo da çalışanların aylık yemek giderlerini karşılamak için kurumların verdiği bir yemek kartıdır.

Çipli bir kart olan Sodexo’nun içine her ay kurum tarafından belirlenen miktarda para yatar. Paranın hesaba yatırılma tarihi genellikle ayın biridir.

Sodexo hakkında merak edilen sorular ve yanıtları aşağıdaki gibidir.

Sodexo’nun Yatıp Yatmadığını Nasıl Öğreniriz?

Sodexo’nun Android ve IOS’taki uygulamasını indirip kart bilgilerinizi kontrol ettikten sonra kartı kullanmaya başlayabilirsiniz. Ya da Sodexo geçen bir işletmeden yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz.

Sodexo Nasıl Kullanılır?

Yükleme yapılan Sodexo kartınızı kullanmak için öncelikle yapmanız gereken işlem, Sodexo geçen işletmelerin birine gidip yükleme yapmaktır. Sodexo pos cihazı bulunan işletmelerdeki görevlilere yükleme işini yaptıktan sonra size bir fiş verirler. Bu fiş ne kadar yükleme yapıldığına dair bir bilgilendirme fişidir.

Sodexo Kart Nerelerde Kullanılır?

Sodexo yemek kartı pastane, restoran ve kafelerde; bazı süpermarket ve marketlerde Kullanılır. Kafe ya da restoranlarda yemek yemek; marketlerde ise gıda alışverişinde kullanılmak için Sodexo kartı kullanılır.

Sodexo Devreder Mi?

Sodexo’nun içinde arta kalan paralar bir sonraki aya devreder. Yalnız bir yılda veya iki yılda bir güncelleme olur ve Aralık 31’i gecesine kadar içindeki parayı sıfırlamadığınız takdirde para bir sonraki Ocak ayına devretmez. Bu işlem, güncelleme işlemi, kullanıcılara çok çok önceden haber verilir.

Sodexo İle Sigara Alınır Mı?

Sodexo yemek kartı sadece yemek yemek ve gıda alışverişinde bulunmak için çalışanlara tahsis edilir. Bazı gayriresmi yerlerde Sodexo, nakte çevrilir veya Sodexo’dan sigara alınabilir.

Sodexo Ne Kadar Yatar?

Kurumlar tarafından farklılık gösterse de çalışılan gün başına ortalama 10 TL ile 15 TL arası bir fiyat belirlenir. Örneğin 25 iş günü çalışan bir personelin Sodexo’su ortalama 280-320 TL arasıdır.

Sodexo ücretlendirmesinde çalışılan gün kadar çalışılan saat de önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.