Ekonomi

Soğuk Cüzdan Nedir? Mitilena ile Paranız Güvende

2021 yılında yaşanan boğa sezonuyla birlikte Bitcoin ve birçok kripto para birimi, üst üste rekor kırarak tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Bu yükseliş ile birlikte, kripto para endüstrisinde bilgisayar korsanlığı olayları da artış gösterdi. Bunun sebebi ise kripto para birimlerinin herhangi bir  merkezi olmamasıdır. Bu yüzden dolayı kripto para yatırımını güvenli bir şekilde saklama sorumluluğu sahibine aittir. Kripto paralarınız kaybolur veya çalınırsa, onu geri almak için arayabileceğiniz bir kurum yoktur. Güvenlik bilincine sahip birçok kripto para yatırımcısı, yatırımlarını güvende tutmak için  kripto para varlıklarını saklamak için en güvenli seçenek olan  soğuk cüzdanlara yöneldi. Soğuk cüzdanlar kısa bir süre içerisinde, sadece bireysel yatırımcıların yanı sıra büyük kripto para borsaları ve kripto para fonlarının  favorisi haline geldi. Bunun nedenini öğrenmek için soğuk cüzdanlarının çalışma mekanizmasına ve onu bu kadar güvenli yapan özelliğin ne olduğuna bir göz atalım.

Soğuk Cüzdan Görseli.

Soğuk Cüzdan Nedir?

Kripto para birimlerini saklamak için en güvenli seçenek olan soğuk cüzdanın en basit tanımı: Herhangi bir internet bağlantısı gerekmeyen, çevrimdışı kullanabilinen kripto para cüzdanı. Soğuk cüzdanların temel çalışma mekanizması ise, cüzdan kullanıcısının adresini ve özel anahtarını internete bağlı olmayan bir durumda saklamasıdır. Genellikle soğuk cüzdanlar paralel çalışan bir yazılımla ile birlikte satılmaktadır, böylece kullanıcı kendi özel anahtarını kullanmadan portföyünü takip edebilir. İki tip soğuk cüzdan bulunmaktadır. Bunlar: kağıt cüzdanlar ve donanım cüzdanları.

Kağıt cüzdanlar, belirli web sitelerinden oluşturabileceğiniz bir soğuk bir cüzdan çeşididir. Bu web sitelerinde size özel anahtarlar üretilir. Cüzdana erişme yeteneği, yalnızca üretilen özel anahtarlar sahipseniz mümkündür. Birçok kullanıcı bu özel anahtarları bankalarındaki kasalarda saklarlar.

Donanım cüzdanları ise, genel ve özel anahtarlar oluşturmak için rastgele sayı üreteçlerini kullanan fiziksel, elektronik cihazlardır. Bu cihazlar genel olarak,USB sürücüsü şeklindedir . Bu özellikler nedeniye soğuk cüzdanlar, sıcak cüzdanlara göre ciddi avantajlara sahiptir, çünkü özel anahtarlar ağa bağlı bilgisayarınızla veya potansiyel olarak savunmasız yazılımlarla hiçbir zaman temasa geçmediğinden dolayı, kişinin bilgisayarında olabilecek, zararlı yazılımlardan ve virüslerden etkilenmez.

Mitilena Soğuk Cüzdan

Soğuk Cüzdan Fiyatları

Soğuk bir cüzdan almaya karar verdiğinizde, sıradaki adım hangi soğuk cüzdanı seçmeniz gerektiğidir. Soğuk cüzdan seçerken alacağınız modeli iyi seçmeniz gerekmektedir. Soğuk bir cüzdan satın almadan önce kullanıcı yorumlarını okuyun. Her soğuk cüzdanın farklı bir tasarımı ve özellikleri vardır. Saklayabileceğiniz kripto para türleri, seçtiğiniz cüzdanın özelliklerine  bağlıdır. Seçeneklerinizi karşılaştırarak, bütçenize uygun bir soğuk cüzdan bulabilirsiniz.

Uygun fiyatlı soğuk cüzdan seçenekleri mevcuttur, bu nedenle bir tane almak için fazla para ödemenize gerek yoktur. Soğuk cüzdan fıyatları ortalama 100$ ile 250$ arasındadır. Soğuk cüzdan alırken uymanız gereken temel kural, soğuk cüzdan ücretinden daha fazla kripto paranız olduğunda soğuk bir cüzdan almanız gerektiğidir. Soğuk cüzdanlar için normal fiyat aralığını hesaba katarak, 200$ veya daha fazla kripto paranız olduğunda bir tane almayı düşünebilirsiniz. Herkesin risk toleransı farklıdır ve herkese uyan tek bir cevap yoktur. Ancak kripto fiyatlarının ne kadar yükselebileceğini düşünürsek, dikkatli olmakta fayda var.

Kripto para birimlerini yatırım portföyünüzün bir parçası haline getirmeyi planlıyorsanız, soğuk cüzdan satın almak iyi bir fikirdir. Düzenli olarak kripto para birimi satın almayı planlıyorsanız, güvenli depolama için erkenden soğuk bir cüzdan satın almanız gerekmektedir. Muhtemelen gelecekte çok daha değerli olacağını umarak kripto para birimlerine yatırım yapıyorsunuz. Soğuk cüzdan, kripto para birimi yatırımını yıllarca saklamak için güvenli bir yere sahip olmanızı sağlar. Mitilena, paranızı en güvenli şekilde saklar ve sizlere güvenli bir yatırım aracı imkanı sunar.

Mitilena Kağıt Cüzdan

Kağıt Cüzdan (Paper Wallet) Nedir?

Kripto paraları özellikle siber saldırılara karşı korumak amacıyla offline yani çevrimdışı olarak kullanılan saklama mekanizmasına kağıt cüzdan adı verilir. Bu uygulama kripto paraları değil bu kripto paralara ulaşmak için girilecek şifre ve bilgileri saklamaya yarar. Yani başlı başına maddi bir değere sahip bir belge değildir. Öte yandan İnternet bağlantısına gerek olmadığından siber saldırılara maruz kalma riski de yoktur. Mitilena, kağıt cüzdan uygulaması noktasında da müşterilerine güvenli bir alternatif sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.