Ekonomi

Şok Enflasyon Ne Demek?

Ekonomi kategorimizi düzenli olarak takip ediyorsanız, enflasyon kelimesinin anlamını çoktan öğrenmişsinizdir. Ancak dünya üzerinde zaman zaman, özellikle kriz zamanlarında karşımıza çıkan şok enflasyon diye garip bir terim duymaya başladık.

Ülke ekonomilerinde makul seviyelerde bulunan bir enflasyon oranı canlılığın güzel bir göstergesidir. Yüksek enflasyonun ise canlılığın dışında ortada yolunda gitmeyen birşeyler olduğunun göstergesi olduğunu düşünebiliriz. Şok enflasyon ise fiyatların yükselmesi ancak aniden fırlamasıyla gelişen bir durumun meydana geldiğini işaret etmektedir

Şok Enflasyon Neden Olur?

Şok enflasyonun oluşabilmesi için piyasada bulunan ürün fiyatlarının aniden yükselmesi gereklidir. Bu durumun derinliklerine inecek olur isek arz şoku gibi, ürünün tedariğinde yaşanan ciddi sıkıntılar yüksek şok enflasyona sebep olabilmektedir. Bu durum devam ederse piyasada durgunluk olmasına rağmen enflasyonun artması anlamına gelen stagflasyon ile birlikte de görülebilir.

Bütün bunların dışında malların arz-talebi dışında para arzındaki ani değişiklikler de şok enflasyona sebep olacaktır. Örneğin, merkez bankalarının pata politikalarında sert manevralar alması bu duruma sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.