Twentify’nin Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom Araştırma Sonuçları

Türkiye’deki operatör kuruluşlar, sağladıkları hizmetler ve donanımları ile müşterilerine farklı alternatifler sunuyor. Üç büyük operatör şirketi olan Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom bünyesinde farklı stratejiler barındırmakta. Stratejiler ve uyguladıkları politikalar neticesinde operatör şirketleri geri dönüşü müşteri kaybetme-kazanma indeksli olarak alıyorlar. Geçtiğimiz günlerde Twentify’nin Marketing Türkiye için yaptığı araştırmalar bazı çarpıcı sonuçları gün yüzüne çıkardı.

Araştırma sonuçlarında müşterilerin operatör tercihlerinde fiyat uygunluğu sebebiyle Türk Telekom’u tercih edenler %44.9 ile başı çekiyor. Sinyal kalitesi nedeniyle Turkcell’i seçenler %27.4’lük bir oranı oluştururken yine fiyat uygunluğu nedeniyle Vodafone’u tercih edenler %21.2’lik bir dilimi oluşturuyor. Artılar ve eksileriyle Türkiye’de faaliyet gösteren üç operatör;

Türk Telekom:

+Fiyat Uygunluğu
+Ek Kampanyalar
-Hizmet Kalitesi
-İnternet Hızı

Turkcell:

+Sinyal Kalitesi
+Yaygınlık
+Hizmet Kalitesi
-Yüksek Fiyatlar

Vodafone

+Fiyat Uygunluğu
+Bol Alternatifler
-İnternet Hızı
-Sinyal Kalitesi

 

Bu oranlar çerçevesinde sektörde en düşük müşteri kaybı olan şirket Vodafone. Abonelerden sadece %6.9’u hattını diğer bir operatöre taşımayı düşünüyor. Bu oran Türk Telekom’da %13.2, Turkcell’de ise %8.3.

Ayrıca Twentify’nin araştırmalarında yer alan kayıp oranlarına bakıldığında

-Vodafone kaybettiği her müşteri başına 2.02 müşteri kazanıyor.
-Turkcell kaybettiği her müşteri başına 1.12 müşteri kazanıyor
-Türk Telekom ise kaybettiği her müşteri başına yalnızca 0.46 müşteri kazanmakta.

Bu sonuçlar Vodafone ve Turkcell’in büyümelerini sürdürürken Türk Telekom’un rekabetten olumsuz yönde etkilenebileceğini gösteriyor. Peki operatör şirketleri ne yapmalı?

Türk Telekom

Hizmet kalitesi ve internet hızından gem vurulan Türk Telekom ilerleyen süreçte müşterileri bazlı çalışmalarını sürdürmeli ve altyapısına önem vermeli. Önümüzdeki iki çeyrekte Türk Telekom cephesinden atılmayacak somut bir adım rakamların çok daha ciddi boyutlara ulaşması ve Türk Telekom’un rekabette geri kalacağı anlamına gelir.

Vodafone

Twentify’nin araştırma sonuçlarında en iyi istatistikleri yakalayan Vodafone’un bu başarısını devam ettirebilmesi için daha çok altyapısına önem vermesi lazım.

Turkcell

Turkcell’in müşterilerini elde tutmak ve yeni müşteriler çekmek için öncelikle her kategoride fiyatlandırma yapması ve fiyatlarda indirime gitmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber