Otomobil

Son Dönemde Çıkan Elektrikli Otomobillere Genel Bakış

Günümüzde elektrikli otomobillerin gelişmesi, elektrikli araç pazarının büyümesine katkı sağlamıştır. Geçmiş yıllara göre elektrikli otomobillerin sayısı, giderek artış göstermektedir ve bu artış teknolojinin gelişmesi ile de artmaya devam etmektedir. Elektrikli otomobillere olan kullanımın artması çeşitli bölgelerde elektrikli araç istasyonu kurulmasına olanak sağlamıştır.

Elektrikli araç istasyonları, elektrikli araçları şarj edebileceğiniz cihazların bulunduğu noktalar olarak karşınıza çıkmaktadır. Elektrikli araç şarj konusunda halkın kullanabileceği şarj noktaları oluşturma çalışmaları başlamış ve enerji sektöründe ise bu sistemin işlevselliği için altyapı çalışmaları geliştirilmeye başlanmıştır.

Elektrikli araçlara olan güvenin giderek artması, bu araçlara karşı dünya çapında büyüyen bir ilgiyi ortaya çıkarmış ve yüksek voltajlarda daha hızlı şarj edebilme olanağı sunan cihazların ihtiyacını artırmıştır. Önümüzdeki son 10 yıl içerisinde elektrikli araçlara olan talebin daha çok artacağı öngörülmektedir.

Son Dönemde Çıkan Elektrikli Otomobil Tipleri

Elektrikli araçlar, gücünü elektrikli aktarma sistemiyle sağlayan araçlara denir. Bu araç tipleri ve özellikleri aşağıdaki gibidir.

  • Tamamen elektrikli araçlarda batarya bulunur ve enerjisi ondan sağlanır. Bu araçlardaki bataryalar, elektrikli araç istasyonlarında şarj edilmektedir. Tamamen elektrikli araçların içerisinde elektrikli motorlar bulunur. Bu motorlar tekerleklerin döndürülmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca bu araçlarda egzoz borusu bulunmamaktadır ve emisyonu sıfır olan araçlardır.
  • Hibrit elektrikli araçlar ise hem elektrikli motorla kullanılan hem de fosil yakıtlı motoru olan araçlardır. İçerisinde küçük boyutta bir batarya vardır ve bu bataryanın enerjisi rejeneratif frenleme ile doldurulmaktadır.
  • Plug-in hibrit elektrikli araçlar, iki farklı motora sahiptir. Hibrit araçlarda olduğu gibi bataryalarını aynı şekilde doldurabilmektedir. Hibrit araçlara göre daha büyük bir bataryaya sahiptir.
  • Yakıt pilli elektrikli araçlarda ise enerjisi oksijen ve hidrojen tepkimesi sonucunda elde edilir. Elde edilen enerji bataryalara doldurulmaktadır. Bu araçlarda fosil yakıtlı araçlarda olan egzoz borusuna benzer, egzoz boruları bulunur.
  • Genişletilmiş menzilli elektrikli araçlarla ise daha uzun yolculuklara çıkılabilmektedir ve uzun mesafeler kat edilebilmektedir. Bu araçlarda bulunan APU, araç pilini şarj etmek için kullanılmaktadır. APU birincil pillerin yeniden şarj edilmesine olanak sağlayan, küçük boyutlu olan içten yanmalı bir motor olarak karşınıza çıkmaktadır.

Son Dönemde Çıkan Elektrikli Araç Şarj İstasyon Fiyatları

Elektrikli araç şarj istasyonu fiyatları, istasyonun durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Yani istasyonun gücü ve hızlı şarj edebilme olanağına sahip olması, bu fiyatları arttırmaktadır İşyerlerindeki ve evlerde bulunan elektrikli şarj istasyonlarındaki fiyatlar 100 kilometrelik bir doldurma için gece ve gündüz saatlerinde farklılık göstermektedir.

Elektrikli araçlar ile ilgili detaylı bilgilere sahip olmak istiyorsanız, ekonomiksarj.com sitesini ziyaret etmeniz gerekir. Elektrikli araçların fiyatları, sektörün durumu, toplam elektrikli araç sayısı ve şarj tipleri gibi daha kapsamlı bilgilere ulaşmak istiyorsanız, bu sitede merak ettiğiniz bütün sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds