Sosyoloji

Sosyolojide Birey-Toplum Düalizmi Nedir?

Sosyoloji psikolojiden farklı bir bilim dalı olarak yalnızca bireyi değil, bireylerin bir araya gelerek oluşturduğu toplumsal kümelere odaklanmaktadır. Ancak bu topluluk tek tek bireylerin eylem ve düşünce yapılarından bağımsız değildir. Buna bağlı olarak sosyolojide bireyin mi yoksa toplumun mu daha öncelikli olduğu tartışması sürekliliğini korumaktadır. Felsefeci veya sosyal bilimciler özellikle de sosyolojide yapısal işlevselci bakış açısını savunanlar Herbert Spencer, Emile Durkheim, Talcott Parsons vd. sosyolojik araştırmalarda bireye değil, toplum odaklı bir bakış açısı geliştirmek gerektiğini öne sürmektedirler.

Pozitivist paradigmanın da savunduğu bu yaklaşım, sosyal bilimlerde bir yöntem anlayışı olarak da yer edinmiştir. Diğer taraftan birey ya da eylemin toplum ya da yapıdan öncelikli olduğunu vurgulayan yorumsamacı paradigma söz konusudur. Yorumsamacı paradigma, pozitivist paradigmanın öne sürdüğü görüşler doğrultusunda ortaya çıkan gerilimi giderme ve sosyo-kültürel gerçekliği kavrama konusunda daha kapsamlı anlayışlar geliştirebilmek için bazı görüşler ileri sürmüştür. Bu anlamda sosyolojide birey toplum tartışması iki farklı yöntem anlayışının şekillenmesinde etkili olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi