Sporcu Yumurta Sarısı Yer mi?

Yumurta, sporcuların vazgeçilmez yiyeceği. Bir süre yumurta için ağır karalama kampanyaları düzenlense de bir süre sonra yumurtanın masum olduğu ortaya çıktı. Yapılan araştırmalarda yumurtanın kolesterolu yükseltmediği ortaya çıktı. En azından yumurtanın en sağlıklı besinler listesinde baş sıralara oturduğundan emin olabiliriz. 

Bugünkü konumuz ise “Sporcu yumurta sarısı yer mi?” İster profesyonel ister spora yeni başlamış olun, yumurta sizin için en sağlıklı ve en güvenilir protein kaynaklarının başında gelecektir. Sadece spor yapan kişiler için değil herkes için son derece faydalı olan yumurta yoğun protein miktarıyla dikkat çekiyor. Bir bütün yumurtada ortalama 6-7 gr. protein bulunuyor. Bu orana bakınca profesyonel sporcuların günde 7-8 yumurta yemesine şaşmamalı.

Yumurtayı ya çok az yağlı ama en pratik ve sağlıklı şekilde ise haşlayarak yemek daha faydalı olacaktır. Bu kadar yüksek miktarda yumurta tüketince yağını minimum proteinini maksimum almak amacıyla sporcular yumurta sarısı yemeyip, sadece beyazını yemeyi tercih ediyorlar. Ya da 8 yumurtanın 3-4’ünü sarısıyla beraber kalan kısmını bütünüyle tüketiyorlar.

Bunun sebebi tek öğünde daha fazla yumurta yiyebilmektir. Ayrıca yumurtanın sarısında yağ bulunurken, beyazı neredeyse tamamiyle bir protein kaynağıdır. Vücut geliştirme ile ilgilenirken yumurta sarısı için ne yasak ne de yenilebilir diyebiliriz. Gördüğünüz bilgileri göz önünde bulundurarak ayrıntılara kendiniz karar vermeniz ya da profesyonel hocanıza danışmak daha mantıklı bir seçim olacaktır. Yumurta sarısının içinde bulunan yağ zararlı da değildir. Sadece miktar olarak tek seferde daha fazla protein almak için sporcular bu seçeneği değerlendirirler. Protein kaynağınızı tek seçeneğe bağlamak yerine çeşitlendirin. Her gün minimum miktarda (aktivitenize göre) birkaö yumurta yiyebilirsiniz. Fakat, eğer 80-90 gr proteine ihtiyacınız varsa hepsini yumurtadan karşılamaya çalışmak mantıksız olacaktır. Bu hergün yaklaşık 15 yumurta demektir. Ayrıca bir süre sonra yumurtadan bıkıp yıllarca tadına bile bakmamak isteyebilirsiniz. Bunun için ihtiyaç durumunuza göre çeşitlendirerek yumurta yemeye devam edin.

Bunu tavsiyemizin asıl sebebi, yumurta yediğinizde sadece protein almıyor, bununla beraber onlarca mikrobesin alıyorsunuz. Eğer sürekli aynı şeyi yemeye devam ederseniz diğer besinlerdeki faydalı mikrobesinlerden mahrum kalmış olursunuz.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.