BMW Lastik Basınç Sensörü Arızası Çözümü ve Sıfırlama

Lastikler güvenli sürüş için aracınızda bulunan en önemli parçaların başında gelmektedir. Lastik basınç sensörleri bu güvenliği sağlamak için en fonksiyonel teknolojilerden biridir. Yakıt tüketiminden önce yola daha sıkı tutunma sağlamak amacıyla, lastik basınçlarının aracınızın kapısındaki değerlerde bulunması gerekir. Yeni model BMW araçlarda lastik basınç sensörü sayesinde haftada bir benzinliklere uğramanız gerekmeden basınç durumunu aracınızın akıllı ekranından takip edebilirsiniz. Bu özelliğin bir diğer avantajı ise düzenli olarak kontrol etmenize rağmen farkında olmadan bir sabah lastiklerinizden biri inik olarak yola devam ediyor olabilirsiniz. Fakat BMW aracınızda bulunan akıllı sensörler anlık olarak veri aktardığından dolayı, böyle bir aksiliğinde anında farkına varabilirsiniz.

Aracınızın ekranında (modele göre değişmekle beraber ya kadranın ortasında ya da orta konsolda bulunan ekranda) lastik basınç arızası işaretini görebilirsiniz. Bunun iki sebebi olabilir bunlara ayrı ayrı aşağıda deyineceğiz. 

Biraz daha iyi ihtimalden başlayacak olursak, lastik basıncı düşük veya fazla yüksek olduğundan ekranda basınç arızasını görürsünüz. Bunun sebebi değişik ebatlarda lastik takmanızdan dolayı senkronizasyon bozukluğu olabilir. Aracınıza uygun lastik kullanın ve bunu sıfırlama yapmak için aşağıda videoda gösterilen adımları dikkatlice takip edin. 

Aracınızın basıncı gerçekten de düşük veya gereğinden fazla yüksek de olabilir lastik basınçlarınızı kontrol ediniz.

Ekranda ‘Lastik basınç kontrolü devre dışı’ ya da ‘Lastik hasarı göstergesi’ arızası ile karşılaşıyorsanız, lastik basınçlarınızı kontrol eden sensör tamamiyle ağrızalanmış olabilir. Lastiklerinizi manuel bir şekilde gözle ve bir benzinlikte basıncını kontrol ettikten sonra sürüşe devam edebilirsiniz. Bu arıza sürüşünüzü etkileyen acil bir arıza değildir. Problemi kökten çözmek için en kısa zamanda bir yetkili servise uğrayınız.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle