Spor

Sporcular Neden Pirinç Pilavı Yer?

İnsanların bir hayli dikkatini çeken soruların başında geliyor. Spor yapan insanların antrenman öncesi ve sonrasında lapa ya da normal pirinç pilavı yemesinin elbet bir sebebi var. Sosyal medyada sıklıkla dalga geçilen yemek değil besin onun adı. Bol bol pilav tavuk yapalım. Gibi dalga konularıyla işe yaramaz bir beslenme biçimi gibi gösterilse de aslında durum hiç de öyle değil.

Sporcuların pirinç pilavı yemesinin asıl sebebi enerji patlaması sağlamak. Biraz daha detaya inmek gerekirse ki bu yazıyı okuyanlar arasında hem sporcuların bu beslenme düzenini merak edenler hem spora yeni başlayanlar ve bunu uygulamanın gerçekten elzem olup olmadığını sorgulayanlar olacaktır. Pirinç basit karbonhidrat sınıfında sayılmaktır. Bu sebepten dolayı kana çok hızlı karışacağından dolayı spor öncesi alındığında antrenman esnasında güç patlaması yaşatacaktır. Enerji düşüklüğünü gidermek için onlarca çeşit takviye gıda alanlar asıl bu noktasa yanlış yapmaktadır. Bunun yerine yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamalı, ardından diğer destekler düşünülmelidir.

Spordan sonra yenmesinin de mantıklı bir açıklaması var elbet. Bunun sebebi, kandaki düşük insülin seviyesini yukarılara taşıyarak dengede tutmak. İnsülin kaslarımızın büyümesinde çok büyük rol oynayan bir hormon. E şimdi taşlar yerine oturmaya başladı diyebiliriz. Büyüme hormonunu dengeler hatta üst seviyelerde tutarsak kaslaeımız gelişir ve asıl amaca ulaşmış oluruz. Fakat her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi bu da olumsuz etkilere yol açar. Örneğin enerji dengenizi yani günlük tüketim dengenizi hesaplayıp korumazsanız yağlanırsınız, kilo alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi