Çorba Kaynadıktan Sonra Karıştırılır mı?

Yemekten önce çorba içme geleneği sıvı olmasından dolayı bile vücumudumuz için çok faydalı bir yiyecektir. Çorba tarifiyle ilgili binlerce yazı ve video bulunurken işin en detay kısmı hakkında cevap veren birisi pek olmamış. Çorba kaynadıktan sonra karıştırılır mı? Yoksa öylece bırakılır mı? Bu soru ister hazır paket çorba yapıyor olun ister ev yapımı mis gibi bir düğün ya da tarhana çorbası hiç farketmez. Tüm tarifler için geçerli önemli bir pişirme püf noktasıdır.

Aslına bakacak olursak bu konuda çok fazla bilgi olmamasının sebebi bunun lezzeti çok da fark ettirmiyor düşüncesidir. İyi de ufak bir püf noktası edindikten sonra çok az da olsa daha fazla lezzet alabileceğimiz bir bilgiyi neden edinmeyelim. Bazıları bırakın çorbayı tüm yemeklerde hızlı hızlı kavurup karıştırıp tabağı ortaya koyuverir. Lezzetinin burda olduğunu çok ince detaylara dikkat etmenin tadı bozacağını iddaa eden bile var. Biz de bu yazıda buna karşı olduğumuzu tekrar tekrar belirterek asıl meseleye geçiyoruz.

Çorba karıştırma sebebi içindeki taneciklerin topak topak olmasını önlemektir. Fakat bu sadece kaynayana kadar geçecek olan süreçte geçerlidir. Kaynayacak derecede sıcaklığa ulaşan çorbanın dibinin tutması gibi bir ihtimal kalmamaktadır. Bu sebepten çorba kaynadıktan sonra karıştırılabilir. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta şu fokurdamaya başladığı anda ocağın altını iyice kısmak. Aksi takdirde hem lezzetli bir yemek olmayacak hem de dibi tutup sinirlerinizi bozacaktır. Bir de dibi tutmuş tencereyi yıkama işiyle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: