Strateji oyunları neden Diğer oyun türlerinden daha önemlidir?

Strateji oyunları kullanıcıların kendi taktiklerini geliştirerek karalı bir şekilde oynadıkları oyunlardır. Her stratejik oyunun farklı taktikleri vardır, ve her oyun için farklı düşünmek gerekir. Özellikle 90’lı yıllardan sonra birçok kişinin ilgisini çeken strateji oyun türü tüm dünyada büyük ilgi görüyor.

Bu tür savaş oyunlarında farklı mekanlarda farklı silahlarla yapılan savaşlar ile sürekli oyun gelişmekte, ve imparatorluklar kurmak için savaşlar yapılmaktadır. Genelde her oyunun amacı ve karakteri farklı olur. Hedefler ve yapılan taktikler yapılan savaşlara göre değişmektedir. Strateji oyunlarında genel amaç birimler inşa ederek savaş ilan etmektir. Strateji oyunlarında düşünceler ve yapılan hamleler önemlidir. Savaşın seyri yapılan hamleler ile her an değişebilir.

Savaş oyunlarının çoğu aslında bildiğimiz strateji oyunlarıdır. Karşılıklı oynanır. Strateji oyunlarının iki farklı türü bulunmaktadır, bunlar gerçek zamanlı ve sıra tabanlı strateji oyunlarıdır. Gerçek zamanlı strateji oyunları oyuncuların bağımsız olarak oyunlarını kurdukları ve geliştirdikleri oyunlardır. Diğeri ise oyunu oyuncuların sırası ile oynadıkları oyunlardır.

Gerçek zamanlı strateji oyunlarında binalar inşa edilir, karşılıklı savaşlar yapılır ve kazanmak için stratejiler uygulanır. Amaç tabii ki zafer kazanmaktır. Birimler yükseltilir, düşmanları yenmek için savaşlar yapılır. Bunun içinde ordular kurularak imparatorluklar elde edilir.

Takım stratejisi ile oynanan oyunlarda takım halinde hareket edilir. İki takımın karşılıklı oynadığı oyunlar strateji üzerine kurulur. Karşılıklı taktikler ile oynanır. Takım halinde hareket edilir.

En çok oynanan gerçek zamanlı strateji oyunları Age Of Empires, StarCraft, Warcraft, Port Royale, Shadow Tactics, Nortgard, Drifland ve Command’dir.

Age Of Empires oyununda koloniler kurulmakta ve halk sayısı sürekli artmaktadır. Koloniler arttıkça yapılan üretimler de çoğalmakta ve imparatorluklar kurularak sürekli gelişmektedir. Ordunuzu geliştirerek savaşlar yapılmaktadır.

Command, iyi ve kötülerin savaştığı bir oyundur. Her iki tarafın komutanı olarak oyunu yönetebilirsiniz. Her ırkın farklı silahları bulunmaktadır. Yapılan stratejiler ile silahları kullanarak oyunlarda ilerleyebilirsiniz.

StarCraft, galakside yıldız savaşlarının bulunduğu bir oyundur, bilim kurgu tarzı strateji oyunlarını oynamayı sevenlerin en çok tercih ettikleri oyunların başında gelmektedir.

Warcraft, gerçek zamanlı strateji oyunları arasında en çok ilgi gören oyundur. Orc, Human, Night Elves ve Undead olarak 4 farklı ırk bulunur. Oyunda tek kişilik olarak oynayabilirsiniz. Tek kişilik olarak her ırkın ayrı olarak mücadelesi yer alır.

Shadow Tactics, farklı güç ve becerilere sahip 5 karakterden oluşuyor. Beş asker kullanılarak gizli bulmacalar çözülmeye çalışılıyor.

Nortgard, gizem ve tehlikeler ile dolu yeni yerlerin keşfini konu alıyor. İskandinavlar yeni yerler fethederek klanlarını çoğaltıyorlar. Savaşlar yapılmakta, yeni yerler keşfedilmekte ve doğa olayları ile mücadele edilmektedir.

Driftland, yenilikçi bir RTS oyunudur. Dünyanın her yerinde dolaşan büyücü olarak birçok macera yaşayabilirsiniz. Cesur bir savaşçı olan Driftland ile arayış içerisine girmenize gerek yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.