Sağlık

Stres Bel Ağrısı Yapar mı?

Hepimiz hayatımızın bir noktasında stres yaşamışızdır; ama sizin düşünmemiş olabileceğiniz şey, bu stresin bel ağrınızın birincil nedeni olabileceğidir. Stres bel ağrısına sebep olabilir!

Fiziksel şartlandırma
Strese bağlı bel ağrısı yaşayan insanlar için ortak bir cazibe, egzersizden kaçınmaktır. Bu, kişinin sırtına daha fazla zarar verme korkusu da dahil olmak üzere birçok nedenden kaynaklanabilir. Zamanla, bu egzersiz eksikliği, koşulsuz bel kaslarına yol açar ve bu da aslında bel ağrınızı artırabilir.

Egzersiz ve Sırt Ağrısı

Hareketsizlik ve artan ağrı arasındaki bağlantı, fiziksel kondisyonun strese bağlı bel ağrısı için neredeyse tüm tedavi planlarının önemli bir bileşeni olmasının bir nedenidir.

Daha İyi Sırt Sağlığı için Egzersiz Yürüyüşü

Ben tipik olarak insanların bir günlük yürüyüşle bir fiziksel şartlandırma rejimine başlamalarını öneriyorum. Yürümek, karnınızın ve belinizin etrafındaki kasları güçlendirmek, kilonuzu kontrol etmek ve ağrıyla savaşan endorfinlerin sisteminize salınmasını sağlamak gibi sayısız fayda sağlar.

Etkili Egzersiz Yürüyüşü Teknikleri

Günde 10 dakika kadar kısa bir yürüyüş rejimine başlayabilir ve ardından yavaş yavaş 30 ila 40 dakikaya kadar çalışabilirsiniz. Zamanla, doktorunuz muhtemelen fiziksel kondisyon programınıza kuvvet antrenmanı ve esneme eklemenizi önerecektir.

Çevresel zorluklar için danışmanlık
Strese ortak bir katkıda bulunan çevresel faktörlerdir. Yakın zamanda işinizi kaybetmiş, ciddi mali zorluklarla karşı karşıya kalmış veya yakın bir ilişkinizin kaybına uğramış olabilirsiniz ve bu deneyimlerden kaynaklanan stres, bel ağrısı semptomlarınızı tetikliyor olabilir.

Bakın Stres Sırt ve Bel Ağrısına Nasıl Neden Olur?

Çevresel zorlukların neden olduğu stresi azaltmak için danışmanlık veya terapi yoluyla yardım bulmak genellikle iyi bir fikirdir. Eğitimli bir ruh sağlığı danışmanı veya psikolog, stresinizin nedenleriyle başa çıkma ve en aza indirme stratejileri öğretebilir. Örneğin, size önceden plan yapmayı öğretebilir ve ayrıca hayatınızdaki zor insanlarla başa çıkmak için stratejiler geliştirmenize yardımcı olabilir.

Strese bağlı bel ağrısı nedir?
Strese bağlı bel ağrısını tedavi etmekten bahsettiğimizde, psikolojik ve duygusal faktörlerin birincil etkiye sahip olduğu bel ağrısına atıfta bulunuyoruz. Bu, psikolojik ve duygusal faktörlerin ya sırt ağrısı semptomlarınızı başlattığı ya da devam eden ağrınızın nedeni olduğu anlamına gelir.

Strese Bağlı Sırt Ağrısı:

Strese bağlı sırt ağrısı geleneksel bir tıbbi tanı değildir, ancak stres sırt ağrısının en yaygın nedenlerinden biri olabilir.

Strese bağlı bel ağrısı nasıl teşhis edilir?
Ne yazık ki, strese bağlı sırt ağrısı teşhisi çoğu tıp uzmanı tarafından kullanılmamaktadır; ama sadece zihin-beden etkilerini kabul edenler. Bu nedenle, birinci basamak doktorunuzun (veya tıp uzmanınızın) semptomlarınızın birincil nedeni olma olasılığını ortaya çıkarması pek olası değildir.

Doğru Bir Sırt Ağrısı Teşhisi Alma

Strese bağlı bel ağrısı teşhisi söz konusu olduğunda, tipik hasta deneyimi, sırt ağrınızın diğer tüm olası nedenlerinin ilk önce ekarte edilmesidir. Bunlar, fıtıklaşmış bir disk ve dejeneratif disk hastalığı gibi altta yatan koşulları ve ayrıca tümörler gibi daha ciddi durumları içerir. Vakaların büyük çoğunluğunda, diğer nedenler ekarte edildikten sonra, strese bağlı sırt ağrısı olan kişilere bir tür “burkulma-gerilme” teşhisi konur (geleneksel tıbbi terminolojide).

Bu teşhisten sonra, stres ve sırt ağrısı arasındaki olası bağlantıyı kurmak genellikle hastaya bağlıdır. Bu olasılık doktorunuzla bir kez görüşüldüğünde, daha verimli bir diyalog gerçekleşebilir. Buna karşılık, birinci basamak doktorunuz, stresiniz ve sırt ağrınız arasındaki ilişkiyi ele almak için uygun tedavi uzmanına sevk ederek yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi