Sully Filmi Yorumlarım

Film izlemek şüphesiz harika bir duygu. Benim sevdiğim tarz ise net değil. Her seferinde aynı tür filmleri izleyince filmlerin dünyasında bunalmış hissedebiliyorum. Bugün farklı tarzda filmleri araştırırken geçen yıl vizyona girmiş hoş görünen bir film gördüm adı: ‘Sully’.

Klasik uçak kazası filmiydi sanırım biraz sıkıcı gibi görünüyor. Baş rolde Tom Hanks gibi bir ustanın da oynadığından habersiz bir şekilde izlemeye başladım ve fikirlerim tamamiyle değişti. Merak etmeyin kendimi kaptırmış anlatırken ne olursa olsun spoiler vermeyeceğime her zamanki gibi söz veriyorum.

Uçak kazası filmlerini çok izledim. Film uçakta mutlu bir şekilde başlar uçak düşer ve herkes ölür. Evet, aynen böyle. Fakat bu filmin işleyişi biraz daha farklı gitmiş. Asıl olarak Sully uçak kazasından sonraki anı canlandırırken geçmişe dönerek adım adım olayı anlatıyor. Bu arada bütün yaşananlar gerçekten yaşanmış bir uçak kazasını anlatıyor. Soğuk bir kış gününde havalanan uçağa kuş sürüsü çarpıyor ve her iki motor da devre dışı kalıyor. Kuleye yapılan acil durum çağrısı üzerine yakındaki  havalimanları saniyeler içerisinde Kaptan Pilot Sully tarafından değerlendiriliyor ve irtifanın hiçbir şekilde güvenli iniş için uygun olmadığına karar verildikten sonra şaşırtıcı bir şekilde Hudson nehrine inişe karar veriliyor. Suya iniş çoğu zaman tüm yolcuların ölümüyle sonuçlanan bir olay. Fakat tüm yolcular kurtuluyor. Ana tema bu olsa da asıl işlenen olay bu kazadan sonra Kaptan Pilot Sully kahraman ilan edileceğine yapılan simülasyonlar sonucunda hatalı bir karar aldığı düşünülüyor. İşte tam buradan sonra Sully ve başına gelenler anlatılıyor. Meşhur yönetmen Clint Eastwood tarafından çekimi yapılan filmin senaryo kaynağı ise gerçek kazadan sonra Kaptan Pilot Tarafından yazılan ‘’Highest Duty’’ kitabı. Keyifle izleyeceğinize emin olduğum bir film.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle