Sünepe Ne Demek? Sünepe Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni Nedir?

Sünepe ne demek? Sünepe kelimesinin anlamı nedir? Gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimelerden biri olan sünepe kelimesinin aslı, Kökeni ve sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskimiş olan kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca sünepe kelimesinin anlamından, cümle içindeki kullanımından, kökeninden ve sözlük anlamından söz edeceğiz. 

Sünepe Ne Demek? 

Sünepe, Sıfat

İlginizi Çekebilir:  Abesle İştigal Etmek Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Herhangi bir kimliği olmayan, uyuşuk, hantal ve aynı zamanda miskin kimse anlamlarına gelir. 

Sünepe Kelimesinin Kökeni Nedir? 

Sünepe kelimesinin kökeni hakkında çeşitli bilgiler var olsa da net bir bilgi yoktur. Kelimenin Hint-Avrupa dillerinden Türkçeye geçtiği tahmin edilmektedir. 

Sünepe Kelimesinin Cümle İçindeki Kullanımı 

Orhan Kemal’in Cemile adlı romanında sünepe kelimesinin cümle içindeki kullanımını görebilirsiniz: 

Katipse, gene cevap veremiyordu. Sünepe! diye düşündü. Başkalarının karşısında el ovalayıp, susmaya, haksızlıklar karşısında susmaya, vicdanı emrettiği halde susmaya, küfre karşı bile susmaya, velhasıl 24 lira 95 kuruşun hatırı için, en susulmaması gereken haller karşısında bile susmak zorunda bir sünepe! Oysa, hiç de böyle olmak istemeyen bir şuuru vardı. Eğer Cemile olmasa, 24 lira 95 kuruşa bile boş verir, masasındaki defter, kalem, hokka, hesap makinesi ne varsa herifin suratına fırlatır, sonunu düşünmezdi bile.

İlginizi Çekebilir:  Kayyum mu? Kayyım mı? Doğru Yazılışı Nedir?

Cemile, Orhan Kemal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara