Melankoli Ne Demek? Cümle İçinde Kullanımı ve Kökeni Nedir?

Melankoli ne demek? Melankoli ne anlama geliyor? Melankoli kelimesinin anlamı nedir? Gündelik hayatta sıkça kullanılan melankoli kelimesinin kısaca nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen kelimelerden söz etmiştik.  Bu yazımızda ise kısaca melankoli kelimesinin anlamından, cümle içindeki kullanımından, kökeninden ve sözlük anlamından söz edeceğiz. 

Melankoli Ne Demek? 

Melankoli, İsim 

Net olarak anlaşılmayan, çok güçlü bir şekilde hissedilen fakat sebebi bilinmeyen sevgiye ya da bir duyguya kapılma hissi. Efkarlı olma ve iç kapanıklığı anlamlarına da gelir. 

Melankoli Kelimesinin Kökeni Nedir?  

Melankoli kelimesi, dilimize Fransızcadan geçmiştir. Kökeni “mélancolie” dir. 

Melankoli Kelimesinin Cümle İçindeki Kullanımı 

Uykusuzluk gecelerimde basan efkârla yazdıklarımdan başka bir şekilde yazamadım hiçbir zaman; yedi yıl boyunca neredeyse hiç uyumadım. Her yazarın yazdıklarına bakıldığında, düşüncelerinin gündüz düşünceleri mi, yoksa gece düşünceleri mi olduğunun anlaşılabileceğine inanıyorum. O efkâra ihtiyacım var ve bugün bile hâlâ, yazmadan önce Macar Çigan müziğinden bir plak koyarım. Aynı zamanda, muhafaza ettiğim ve kendime karşı çevirdiğim bir hayatdoluluğum vardı. Az çok bezgin olmak değildir söz konusu olan; aşırılık derecesinde bir melankoli, aşırı bir hüzün gereklidir.

Ezeli Mağlup, Emil Michel Cioran

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: