Süs Köpeği

Süs köpeği küçük, sevimli, tatlı, arkadaş canlısı hayvan türlerindendir. Boyutları 30 cm’den küçüktür ve 4 yaşında tam gelişimlerini tamamlarlar. Bir daha boyları uzamaz. Süs köpekleri, çanta köpeği, dekoratif köpek, kucak köpeği, minyatür köpek adlarında diğer ülkelerde anılır. Ancak ülkemizdeki genel adı süs köpeğidir.

Bu adı almasındaki temel etken, süs için kullanılmasıdır. Yani sizi savunamaz, arsanızı ya da mülkünüzü koruyamaz, diğer hayvanlardan kendini koruyamaz. Sadece sevmek içindir.

Süs Köpeği Fiyatları

Süs köpekleri çiftlikler tarafından üretilen türlerdir. Gidip üretim yerinden satın almanız önerilir. Süs köpeği fiyatları da üreticisine göre değişir.

  • Saf kan ırkların değeri 10 ila 20 bin TL daha yüksektir. Melezler daha uygun fiyatlıdır.
  • Saf kan olup olmadığını anlamak için ebeveynlerine odaklanmak gerekir.
  • Ancak akraba evlilikleri yapan ebeveynler varsa yavrularda büyük ihtimalle akraba eşleşmesinden kaynaklı büyük genetik rahatsızlıklar olacaktır.
  • Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu aşı durumudur. Gençlik aşısı yapılmayan her köpek birkaç yıl içinde vefat eder. Çünkü bu köpek cinsleri bazı büyük köpeklerin genetikleriyle oynanılarak ortaya çıkarılmıştır ve aşılarının yapılması şarttır.
  • 90 kadar süs köpeği türü vardır, her birinin özellikleri benzer olsa da görünüşleri farklıdır ve bu nedenle arz ve talep döngüsüne de bağlı olarak fiyatları her ırkta değişir.
  • Bazı ırklarda birden fazla renk çeşidi vardır ve her ırkta mutlaka daha pahalı olan bir renk olacaktır. Düz beyaz ya da düz siyah köpekler iki daha daha fazla renkli kardeşlerinden daha pahalıya satılır.

Yavru Süs Köpeği Seçimi

Yavru köpek almak çok avantajlıdır; çünkü cinsiyetiniz ne olursa olsun, sizi annesi yerine koyar ve hayatı boyunca sizinle kalacağından, evinizi ve ailenizi özümser. Elbette alışana dek ağlayacaktır, tuvalet eğitimi ya da komutları öğrenmesi zaman alacaktır ancak sabırla davranılmalıdır.

Köpek seçiminde aslında siz onu değil o sizi seçer. Yavruyu yanınıza saldıklarında size geliyor, kokluyor, ufak sesler çıkarıyorsa sizi sevdi demektir. Sizden uzak duruyor, hiç ilgilenmiyor ya da korkup bir yere siniyorsa o köpek size uygun değildir.

Kaynak= https://kopekyavrusu.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle