Tansiyon Yükselince Ne Yapılmalı?

21. yüzyılda stresin insanlar üzerindeki etkisinin artması sebebiyle tansiyon yükselmesi ile daha sık karşılaşıyoruz. Tansiyon bir hastalık durumunda vücudun fizyolojik olarak tepki vermesiyle yükseleceği gibi stres durumlarında da yükselebilir.

Tabii burada dikkat etmemiz gereken asıl şey tansiyon yükselir yükselmez “Yine tansiyonum çıktı tansiyon hastasıyım” teşhisini kendi kendinize koymamak. Çünkü anlık yükselme ile tansiyon hastası olmanız çok farklı şeyler. Ben tansiyon hastası mıyım acaba? diyebilmeniz için 3 ay boyunca aylık ölçümlerde 140/90 mmHg’nin üzerinde olması gerekir.

Bunun yanı sıra tansiyonun yükseldiğini anlamaka oldukça zordur. Bazı hastalar yükselince başım dönüyor, ağrıyor dese de. Bu baş ağrısından dolayı yükseldiğini gösterir. Yükseldiği için hastanın başı ağrımaz.

Peki tansiyon yükselince ne yapılır?

İlaçlara Dikkat
Ağrı kesici kullanır gibi yükselir yükselmez arkadaş tavsiyesi ile kesinlikle tansiyon ilaçlarını kullanmayın. Doktorunuzun kullanmanızı tavsiye ettiği bir ilaç varsa da düzenli kullanmanız çok önemli. Sadece yükselme anlarında kullanmanız pek faydalı olmayabilir.

Derin Bir Nefes

1. Tansiyonunuz yükseldiği anda mümkünse rahat bir koltuğa oturun.
2. Gözlerinizi kapayın.
3. Burnunuzdan karnınızı şişirecek şekilde yavaş yavaş derin nefes alıp verin.
4. Rahatsızlığınızı değil başka dinlendirici şeyler düşünmeye çalışın.

Bu çok basit bir şey gibi gözükse de bu durumların çoğunda etkili olacaktır.

Yabancı kitaplarda tansiyon yüksekliği için ‘sessiz ölüm’ de denir.

Tansiyonu düşük olanlar için ise Doktorum programında Prof. Dr. Nevres Koylan: “Ayakta gezebildiğiniz bir şikayet olmadığı müddetçe, 14/9 un altında olduğu sürece kaç olduğu hiç önemli değil.” demiştir.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber