Sağlık

Uykuda Neden Dil Isırılır?

Dilinizi ısırdıktan sonra “ah” dışında bir şey söylemek istemeyeceksiniz. Bu yaygın sorun çoğunlukla çocukları etkiler, ancak yetişkinleri de etkileyebilir. Kaç kişinin dilini ısırdığına dair bir istatistik olmasa da uzmanlar bunun zaman zaman herkesin başına geldiğini söylüyor.

Çoğu zaman yemek yerken yanlışlıkla dilinizi ısırırsınız. Bununla birlikte, uyku sırasında dil ısırma da yaygındır. Nöbetler ve yüz kas spazmlarına neden olan herhangi bir durum, geceleri dilin ısırılmasına neden olabilir.

Dillerini ısıran kişilerde ülser, enfeksiyon ve dillerinde “tarak” denilen bir durum gelişme riski vardır. Bu nedenle, dilinizi ısırdığınızı fark ederseniz tedaviye başvurmanız önemlidir.

Uyurken dil ısırma nedenleri
Uykunuzda dilinizi ısırmanızın birkaç nedeni olabilir. Bir kişi gündüz dilini ısırdığında, büyük olasılıkla bilinçlidir. Bununla birlikte, geceleri dilinizi bilinçsizce ısırmanız daha olasıdır. Çoğu durumda, altta yatan bir tıbbi durum uyku sırasında dilin ısırılmasına neden olur.

Bruksizm
Bruksizm veya diş gıcırdatma ve sıkma, uyku sırasında sizi etkileyebilecek yaygın bir hareket problemidir. Çoğunlukla dişleri ve çeneleri etkileyerek ağrıya, ağrıya ve yaralanmaya neden olur. Ancak bruksizm, kişinin dilini ve yanaklarını ısırmasına da neden olabilir. Doktorlar bruksizme neyin neden olduğundan tam olarak emin değiller, ancak bunun rüya görmeyle veya belki de uyku sırasında uyandırılmayla ilgisi olduğunu düşünüyorlar.

Yüz kas spazmları
Yüz ve çene kas spazmları gece boyunca dil ısırmasına neden olabilir. Bu durum en çok çocuklarda görülür ve genellikle uyku sırasında çenenin kontrolsüz bir şekilde titremesine neden olur.

Bu spazmları yaşayan kişiler uyku sırasında yüz ve çene kaslarını kontrol edemezler ve sıklıkla dillerini ısırırlar. Bu duruma “faciomandibular miyoklonus” da denir.

Yasadışı uyuşturucu kullanımı
“Molly” ve ecstasy olarak da bilinen MDMA, aşırı öforiye neden olan yasa dışı bir ilaçtır. Ayrıca dişlerde, yanaklarda ve dilde ciddi yaralanmalara neden olabilen bruksizme neden olduğu görülmektedir.

Uzmanlar, MDMA alan kişilerde bruksizme neyin neden olduğundan tam olarak emin olmasa da, bazıları MDMA’nın ısırma veya çiğneme arzusunu yoğunlaştırabileceğini düşünüyor. Sıçanlar üzerinde yapılan araştırmalar, MDMA’nın çeneleri açık tutma yeteneğinin azalmasına yol açabileceğini öne sürüyor.

Lyme hastalığı Gece Dil Isırmasına Sebep Olabilir
Lyme hastalığı çok iyi anlaşılmış bir hastalık değildir. Ancak merkezi sinir sistemi ve bedensel reflekslerle ilgili sorunlara neden olduğu görülüyor. Bu, yanlışlıkla dilinizi veya yanaklarınızı ısırmanıza neden olabilir. Lyme hastalığının diğer belirtileri şunlardır:

 • sıcağa ve soğuğa karşı anormal hassasiyetler
 • yorgunluk
 • konuşma bozukluğu
 • sık ishal
 • görme değişiklikleri
 • genel ağrı ve karıncalanma
 • gece nöbetleri


Gece nöbetleri, dil ısırmanın yaygın bir nedenidir. Epilepsisi olanlar nöbet sırasında vücutlarının kontrolünü kaybederler. Bu, bilinçsizce dillerini ısırmalarına neden olabilir. Genellikle, dilin ucunda ve yanlarında ısırıklar meydana gelir. Dünya çapında yaklaşık 50 milyon insanın epilepsisi var.

Ritmik hareket bozukluğu
Ritmik hareket bozukluğu, kişi uykulu veya uykuluyken ortaya çıkar. Kişinin vücut hareketlerini tekrar tekrar yapmasına neden olur. Çoğunlukla çocuklar bu durumdan etkilenir. Vızıldama sesleri, sallanma, kafa vurma veya yuvarlanma gibi vücut hareketleri üretmelerine neden olabilir. Bu hareketler hızlı olabilir ve dil ısırmasına neden olabilir.

Uyku Apnesi Dil Isırma İlişkisi
Uyku apnesi dil ısırmasına neden olmaz, ancak uyku apnesi olan birçok insanda dil ısırma yaygındır. Bunun nedeni, uyku apnesi olan kişilerin genellikle özellikle büyük dilleri veya uyku sırasında anormal şekilde gevşeyen ağızda kasları olmasıdır.

Gevşemiş kaslar ve büyük bir dil, dilin ısırılmasına neden olabilir. Uyku apnesinin diğer belirtileri şunlardır:

 • Yüksek sesle horlama
 • uyku sırasında nefes nefese kalmak
 • sabah baş ağrısı
 • gündüzleri aşırı uykulu olma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds