Taşova Genel Tanıtım

Amasya’nın ilçelerinden biri olan Taşova’nın yüzölçümü 1.051 km2’dir. Türkiye’nin orta Karadeniz bölümünde yer almaktadır. 

Taşova’nın köyleriyle birlikte nüfusu 1965 yılında 50.298 iken günümüzde bu sayı 30.369’a inmiştir. Bunun nedeni ise Türkiye’nin birçok yeri için geçerli olan şehir göçüdür. 

Taşova Tarihçe

Tarihe bakıldığı zaman Amasya Taşova bölgesinde ilk kurulan medeniyet Hititler olarak bilinmektedir. MÖ 1650 yıllarına kadar dayanan bu tarih, Hititler sonrasında Frigler bu bölgede uzun bir süre hakimiyet göstermiştir. Bu medeniyetlerin sonrasında Med İmparatorluğu, Pers, Makedonya, Pontus, Roma ve Bizans gibi birçok medeniyetin sınırları içersinde kalmıştır.

İlçe merkezinde yerleşim çok eskilere gitmese de köylerinde günümüzde yapılan arkeolojik kazılarda birçok medeniyete ait eserler ve kalıntılar ortaya çıkmaktadır. Bu eserlerin bazılarının yer aldığı bir müze vardır. Alpaslan köyünde bulunan bu müze ağırlıklı olarak Selçuklu ve Osmanlı eserleriyle doludur. Bu ilçede yaşayan tarihi kalıntıları şu şekilde sıralayabiliriz;- Zana Roma Hamamı- Kalekale Hamamı- Kurşunlu Cami- Alaca Kilise- Aşağı Baraklı Cami- Sinan Paşa Hamamı- Dazlı kilisesi- Boraboy Hamamı- Karamuk Kilise- Felenbel Kalesi

Taşova Çiçek Bamyası (Kuru Bamya)

İlçenin meşhur ve gelir kaynağı olan Taşova Çiçek Bamyası, her yıl ortalama 3200 dönüm ekiliyor. Bunun sonucunda sağlam olarak 200 tona yakın bamya elde ediliyor. Yerli halk yıllardır bu çiçek bamyayı o kadar çok benimsemiştir ki kaymakamlık ve belediye logolarında yer almıştır.

Baraklı Şelalesi

Baraklı Şelalesi Taşova ilçesinin Yukarı Baraklı köyünde bulunmaktadır. Bu şelale yaz aylarında neredeyse tamamen kurumaktadır. Fakat ilkbahar aylarında çok güzel bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Bu şelale çevresinde bulunan ufak mağaralarda bulunmaktadır. Günümüze kadar her ne kadar tahrip edilmiş olsa da görmeye değer. İlçenin Boraboy köyünde bulunan göl bir çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.- Tekke Köyü- Belevi Akpınar- Destek Barajı- Esençay Şahin Yaylası – Gürsu Göleti- Uluköy Barajı

Taşova ilçesinde toplamda 63 köy ve 7 mahalle bulunmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz 30.369 nüfusun 19.217’si köylerde ikamet ederken 11.152’lik kısmı ilçe merkezinde bulunmaktadır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.