Telif Hakkı Koruma Süresi

Efendim bu aralar özellikle internet sitelerinde bu telif hakkı lafını çok fazlaca görmeye başladık. Makaleler de bir fikir eseri olarak görüldüğü için tabiki kanunlar ile koruma altına alınıyor. Türkiye’de bu konunun üzerine fazla gidilmese de yabancı web sitelerinde yaşanan içerik hırsızlığı durumunda site sahipleri hiç çekinmeden içeriği kopyalayan kişiye dava açabiliyor.

Tam da bununla ilgili bir yazı yazmayı düşünürken televizyonda bir yarışma programında telif hakkı koruma süresi kaç yıldır? şeklinde bir soru gördüm. Böyle bir sorunun cevabını insan nereden bilebilir ki? Ben bunu kesinlikle bir kültür sorusu olarak görmüyorum. Bu soruyu cevaplayabilmek tamamen şans ile ilgili. Düşünün ben bir kültürlü ev hanımıyım veya iş kadınıyım fakat çalıştığım departmanda telif veya patent ile ilgili bir şey ile hiç ilgilenmeydiysem telif hakkı koruma süresi kaç yıl nereden bilebilirim ki?

İlginizi Çekebilir:  Aslen Kazanma Nedir? Hukukta Aslen Kazanma

Bu sorunun cevabını resmi kaynaklardan edindiğim bilgiye göre size birkaç maddede açıklayacağım;

 

  1. Telif Hakkı Koruma süresi, telife sahip olan kişi yaşadığı sürece devam eder ve kişinin hayatının sona ermesinden sonra 70 yıl daha süreyle telifi alan kişide kalır.
  2. Eserini telif altına almış kişi tüzel kişilikse, koruma süresi aleniyet tarihinden itibaren 70 yıldır. Sahibinin hayatının sona ermesinden sonra alenîleşen eserlerde koruma süresi ölüm tarihinden sonra 70 yıldır.
  3. Koruma süresi eser alenîleşmediği sürece işlemeye başlamaz. Eserin mutlak suretle alenileşmesi gerekir.
  4. Koruma sürelerinin dolmasıyla birlikte eser sahibine tanınan mali haklar bitmiş olur. Bundan dolayı koruma süresi dolmuş eserler, eser sahibinden izin alınmaksızın hiçbir hukuki problem yaşamadan kullanılabilir.
İlginizi Çekebilir:  e-Haciz Kaydı Ne Demek?

Peki asıl benim merak ettiğim konu bu 70 yıl süre neye göre hesaplanmış? Siz bu sorunun cevabını biliyor muydunuz? Yarışmada sizin karşınıza çıksaydı rahatlıkla yapabilecek miydiniz?

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat