Ekonomi

Temettü Verimi Ne Demek?

Firmalardan belirli amaçlarla hisse alıyor olabilirsiniz. Kısa ve uzun vadenin yanında temettü gelirlerini hedefleyen yatırımcılar vardır. İşte bu yatırımcılar için temettü verimi çok önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan önce açtığımız konu başlıklarında zaten temettü emekliliği gibi kavramlardan bahsetmiştik. Ancak temettü verimini anlatabilmek için kısaca temettü kelimesinin üzerinden geçelim.

Temettü bir firmanın kâr payını belirli dönemlerde hissedarlarına dağıtması anlamına gelmektedir. Temettü verini demek, işte bu dağıtılan nakit miktarının hisse fiyatına oranıdır. Bu türden bir yatırım hedefleyen kişiler için haliyle temettü verim oranı çok büyük önem arz etmektedir.

Ancak bir firma değerlendirilirken sadece bu parametreyi incelemek çok olumsuz sonuçlar doğurabilir ve zararınıza olabilir. Oransal olarak çok yüksek olsa da şirket zaman geçtikçe yaptığı karda azalmaya ve bu sebeple küçülmeye gidebilir. Bu sebepten dolayı insanlar genellikle daha güvenilir firmalara bu tür amaçla ortak olmaktadırlar. Bu anlattıklarımız yatırrım tavsiyesi olmasa da borsa içinde işlerin nasıl döndüğünü anlamanıza bir miktar yardımcı olabilir. Bu sebeplerden dolayı dikkatli yatırım yapmak ve yalnızca lisanslı kişilerden tavsiye almak önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi