Deyimler ve Atasözleri

Teneşir Horozu Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

Teneşir horozu nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime ve söz öbeklerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca teneşir horozu deyiminden söz edeceğiz.

Teneşir Horozu Ne Demek?

Eski zamanlarda giyimine kuşamına özen gösteren, bakımlı ve karşı cinsin ilgisini çekmeye çalışan yaşlı kimselere ”teneşir horozu” benzetmesi yapılırdı. Bunlar, gençlik dönemlerini geride bırakmış ve ilerleyen yaşına rağmen bakımlı ve iyi görünmek isteyen kişilerdir. Günümüz tabiriyle ”metroseksüel” kelimesinin eski dildeki karşılığıdır.

Teneşir, yaşlılığı ya da ölümü ifade eden bir kelimedir. Horoz ise cinselliği ifade etmek için kullanılır. Bu iki kelimenin birleşimi ise birbirine aslında zıt olan iki kavramın uygun bir şekilde bir araya getirilmesidir. Gerçekten de iyi giyinmek, bakımlı olmak ya da güzel görünmek istemenin gençlere mahsus olduğunu düşünürüz ancak yaşlılar ya da yaşlı olarak nitelendiremeyeceğimiz kişilerin de bu yönde bir eğilimi olabilir. Ancak ”kırkından sonra” yapılan işlerde toplumun büyük bir ”olgunluk” beklentisi olduğundan aksi davranışlar bir anlamda haricilerden sayılmanıza neden olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds