Deyimler ve Atasözleri

Tuzu Kuru Olmak Ne Demek?

Tuzu kuru olmak deyiminin anlamı nedir? Tuzu kuru olmak ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısasa “tuzu kuru olmak” deyiminden söz edeceğiz. 

Tuzu Kuru Olmak Ne Demek? 

Derdi tasası olmayan, sıkıntısız ve işi gücü yerinde, iyi olan insanlar için genelde kendilerini ilgilendirmeyen durumlarda kullanılır. Tuzu kuru olmak deyimi, gündelik hayatta sıkça kullanılan bir deyimdir. 

Bir kişinin sıkıntısız olması, söz konusu bir olayda kendisini ilgilendirmeyen bir durum olması halinde “tuzu kuru olmak” deyimine başvurulur. Tuzu kuru olmak deyiminin hikayesi ve nereden geldiği, nasıl tevatür edildiği bilinmemektedir. Dilimize yerleşmiş kalıplardan olan tuzu kuru olmak deyimi, örneklerle somutlaştırılabilir. 

Örneğin üniversiteden iki arkadaştan biri diğerini kafede oturup çay içmek için çağırması ve diğerinin sınavları olduğunu söyleyerek gelememesi durumunda bu deyim kullanılır. Burada tuzu kuru olan, yani sınavı olmayan kişi, sınavı olan arkadaşını çağıran kişidir. 

Mesela iki üniversite mezunu arkadaştan birinin maaşı diğerine göre daha iyi olsun. Bir sohbet sırasında konu maaşı az olan arkadaşın borçlarına gelsin. Maaşı iyi olan kişinin “takma kafana” minvalindeki bir sözü karşısında da bu deyim kullanılabilir. Burada maaşı iyi olan kişinin tuzu da kurdur. 

Bu deyim, söyleyen kişi için bir sıkıntı belirtir. Zira sıkıntısı tuzunun kuru olmaması, bir sıkıntı veya derdin kapıda olduğunu ifade eder. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi