Tarih

Kadisiye Savaşı Nedir? Önemi ve Sonuçları Nelerdir?

Kadisiye Savaşı ve sonuçları nelerdir? Daha önceki yazılarımızda İslam Tarihi ile ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Kadisiye Savaşı ve sonuçlarından söz edeceğiz.

Kadisiye Savaşı Nedir?

İslam Ordusu ve Sasaniler arasında yaşanan savaştır. Sonucunda İran’ın Müslümanlaşma süreci başlamış ve savaş, İran’ın geleceği açısından belirleyici olmuştur. Müslüman Arap ordusu ve Sasani İmparatorluğu ordusu arasında İran’ın İslami Fethi ile sonuçlanan İslamiyet’in yayılmasının ilk döneminde yer alan geleceği belirleyen bir muharebe olmuştur. Savaş, Sa’d bin Ebu Vakkas’ın Sasani İmparatorluğu’nun İslam dinini kabul etmeleri için gönderilen heyetin İmparator III. Yezd-i Cürd tarafından öfkeyle karşılanması sonucu patlak vermiştir. Sasani İmparatoru III. Yezd, 50.000 kişiden oluşan ordusuyla İslam Orduları’na karşı harekete geçmiş ve Vakkas komutasındaki 30.000 kişilik orduyla Kadisiye bölgesinde karşılaşmıştır. Savaşı, sayıca az olan İslam Orduları kazanmıştır. Bazı kaynaklarda İslam orduları sayısının 70-80 bin Yezd’in ordularının ise 250.000 olduğu; Yezd’in ordusunda fillerin de yer aldığı belirtilmektedir.

Kadisiye Savaşı’nın Sonuçları

  • İslam Ordularının bölgedeki gücü artmıştır.
  • Elde edilen zafer sonrası İran kapıları Müslümanlara açılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds