TİKA’nın (Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi) Kuruluş Amaçları Nelerdir?

TİKA’nın kuruluş amaçları nelerdir?TİKA hangi neden ve amaçlarla kurulmuştur? TİKA, özellikle Türkçenin konuşulduğu ülkeler, komşu ülkeler ve gelişme yolunda olan ülkelerin kalkınmalarına yardımcı olmak, ekonomik, teknik, sosyal, kültürel ve eğitim gibi alanlarda işbirlikleri kurmak amacıyla 24 Ocak 1992 tarihinde Dışişleri Bakanlığı’na bağlı bir teşkilat olarak kurulmuştur.

Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir kurum olan TİKA; Avrupa, Asya ve Afrika dahil olmak üzere 5 kıt’ada 140 ülkede görev yapan teknik bir kuruluştur.

TİKA’nın Kuruluş Amaçları Nelerdir?

  • Bölgesel işbirlirliklerini uygulamaya koyarak barışa ve işbirliğine uygun ortamları meydana getirmek.
  • Gelişmişlik seviyesi düşük olan ülkelerde öncelikli olarak insani problemlerin çözümüne ilişkin projeler üretmek ve bu projeleri uygulamaya koyarak bu bölgelerde ekonomik, teknik, sosyal ve kültürel alanlarda yeni işbirliği alanları meydana getirmek.
  • Gelişme yolundaki ülkelerle ekonomik, teknik, sosyal ve kültürel alanlarda işbirliği konularını belirlemek ve hedef doğrultusunda gerekli projeleri hazırlamak.
  • Gelişmekte olan ülkelerde bağımsız devlet anlayışını güçlü kılmak ve  bu ülkelerin pazar ekonomisine geçiş süreçlerini hızlandırarak çabalarını desteklemek.
  • Ortak tarih ve kültür alanlarını muhafaza etmek.
  • Türkçenin dünya üzerinde kullanım alanlarını yaygınlaştırmak, Türkçeyi evrensel bir dil haline getirmek.

TİKA, Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersinin ”Küreselleşen Dünya” konusundaki önemli başlıklar arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: