Coğrafi Bölgeler

Tiran Adası Nerede? Coğrafi Konumu ve Önemi?

Tiran Adası nerede, coğrafi konumu nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli coğrafi yerlerin konumundan, öneminden ve haklarında bilinmesi gereken bazı önemli bilgilerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Tiran Adası’ndan söz edeceğiz.

Tiran Adası Nerede?

Tiran Boğazı’nda, Sina Yarımadası’nın güneyinde bulunan ve Suudi Arabistan ile Mısır arasında siyasi krize neden olan yerleşimin bulunmadığı adadır. Sanafir Adası’nın hemen yanında yer alan Tiran Adası’nın yüzölçümü 88 km²’dir.

Tiran Adası
kaynak: frontera.net

9 Nisan 2016’da Mısır tarafından düzenlenen bir sınır anlaşması sonucu Tiran ve Sanafir Adaları Suudi Arabistan’a devredilmiştir. Ancak söz konusu anlaşmanın Temsilciler Meclisi’nde onaylanması gerektiğinden Mısır yargısınca iptal edilmiştir. Mısır Yüksek İdare Mahkemesi 2017’de aldığı kararla Suudi Arabistan’la yapılan anlaşmanın hükümsüz olduğuna ve mezkûr adaların Mısır toprağı sayılacağına hükmetmiştir.

kaynak: middleeastobserver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds