Ton Balığı ile Peynir Yenir mi?

Deniz ürünleriyle, süt ve süt ürünlerinin birlikte tüketilmemesi gerektiği ile alakalı yıllardır süregelen yaygın bir söylenti bulunuyor. Bu söylenti sadece ülkemizde değil, daha pek çok ülkede hakim ve insanları peynir ve balık gibi öğün birlikteliklerinden uzak tutuyor. Peki bu söylentinin gerçeklik payı var mı?

Bilimsel olarak, bu yiyecek kombinasyonundan kaçınmak için tek bir neden bulunabildi. Eğer bu iki besinden herhangi bir ürüne karşı alerjiniz varsa kaçınmalısınız. Bunun haricinde deniz ürünü ve süt ürünü kombinasyonun vücut üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini ispatlayan herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bilimsel olarak desteklenen sebep, eğer balıklar iyi pişirilmemişse veya laktoza karşı intoleransınız varsa veya balık / deniz ürünleri alerjiniz varsa, ancak o zaman bu gıda kombinasyonu ciltte döküntülere, ishale ve diğer sorunlara yol açar.

İlginizi Çekebilir:  Selectra Reçetesiz Alınır mı? Yan Etkileri Kaç Gün Sürer?

Bu iki besin öğesi bileşiminden kaçınmayı öneren inanışların, kültürel olarak yayıldığı düşünülmektedir. Eski Hindistan Ayurveda tıbbında bu kombinasyondan kesinlikle kaçınılması gerektiği söylenir. Nedeni de, süt ve balık iki farklı diyet tarzına sahiptir, yani balık vejeteryan olmayan bir üründür ve süt, hayvansal bir ürün olmasına rağmen vejeteryan olarak kabul edilir. Ayurveda felsefesinde bu kombinasyon, farklı diyet tarzları nedeniyle her ikisinin vücudumuz üzerinde tamamen zıt etkileri olduğu için uyuşmaz. Sütün bir soğutma etkisi vardır ve balığın ısınma etkisi olduğu için bunların kombinasyonu vücutta kimyasal değişimlere neden olabilecek bir dengesizlik yaratır.

İlginizi Çekebilir:  Diş Macunu Öksürük Yapar mı?

Soğutma ve ısıtma etkisi hakkındaki bu Ayurveda felsefesi, birçok beslenme uzmanı tarafından da desteklenmektedir. Onlara göre, her ne kadar birçok kültür bu kombinasyonu kullanıyor olsa da, özellikle zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa, bu iki ayrı zengin protein kaynağı sindirilirken farklı yollar izler ve dengesizlik oluşturur. Kandaki bu dengesizliğin de sindirim problemlerine, cilt pigmentasyonuna veya lökoderma olarak da bilinen ciltte döküntülere yol açtığına inanılır. Ayurveda Tıbbı savunucularına göre bu dengesizlik, vücuttaki kimyasal reaksiyonu değiştirebilen ve bağışıklık sisteminizi daha da zayıflatan sindirim sistemine zarar verebilir.

Yine söylemek gerekirse, balık ve süt ikilisinin, bilimsel olarak kötü bir gıda kombinasyonu olduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunmamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Xanax Reçetesiz Satılır mı?

Ayurveda inanışları dışında bu söylentinin mutfak kültürüyle de alakalı olduğu düşünülmektedir. Beslenme tarihçilerine göre, deniz mahsulleri daha hassas ince bir tada sahiptir, sert ve iddialı bir peynir ile kombine edildiğinde tadı ezilebilir. Peynir sütün fermente edilmesiyle üretildiği için küfler, enzimler ve dost bakteriler gibi mikrobiyal faktörler sütün kimyasal bileşenlerinde ciddi değişikliklere neden olur ve lezzetleri çoğu zaman daha yoğun hale gelir. Peynir ayrıca yaşlandıkça nemi de kaybeder, karmaşık lezzetlerini ve yağlı dokusunu daha da konsantre eder. Bu eski yıllarda, peynirin, deniz mahsulleriyle birlikte pişirilmesini oldukça kısıtlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi