Sağlık

Boyun Estetiği Nedir? Kimler Uygun Adaydır?

Boyun estetiği ameliyatı nedir?

Boyun estetiği, boyun germe ameliyatı olarak da bilinir. Boyun estetiği, boyun çevresinde yaşa bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıkların giderilmesinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Daha çok kırışıklıklar gidermek amaçlansada, sarkma ve gevşeme gibi zamanla beliren deformasyonların giderilmesinde de son derece önemli bir işlemdir. Cerrahi bir operasyondur. Bu operasyon ile birlikte boyun bölgesinde bulunan fazla dokular alınarak daha gergin bir boyun elde edilir.

Boyun estetiği başka operasyonlar ile birlikte kombine edilebilir. Özellikle yüz germe ile beraber sıkça yapılsa da blefaroplasti, yüze yağ enjeksiyonu ve botoks gibi uygulamalar ile birlikte de uygulanabilir. Böylece daha etkili ve başarılı sonuçlar ortaya çıkar. Siz de boyun bölgenizde bulunan kırışıklıklardan ve sarkmalardan şikayetçiyseniz boyun estetiği tam size göre!

Kimler boyun estetiği yaptırabilir?

Boyun bölgesinde ortaya çıkan kırışıklıkların ve sarkmaların birçok nedeni bulunur. Kalıtsal özellikler, yerçekimi, çevresel faktörler, sigara tüketimi, sık sık kiloda oynama, yaşlılık ve stres gibi etmenler vücudumuzda hacim kaybına sebep olur ve dokularda sarkmalara neden olur. Böylece gittikçe daha da belirginleşen kırışıklıklar kişiyi rahatsız eder boyuta gelir. Boyun estetiği ameliyatı boyun çevresinde kırışıklık, sarkma, hacim kaybı ve gevşeme meydana gelen ve bundan şikayetçi olan kişiler için doğru bir operasyondur. Boyun estetiği ameliyatı ile daha sıkı, gergin ve pürüzsüz bir boyun bölgesine sahip olmak mümkündür.

Boyun estetiği ameliyatı öncesi neler yapılmalıdır?

Cerrahi bir operasyon olduğu için mutlaka işlem öncesinde kapsamlı bir muayene gerekir. Kişi doktor tarafından detaylı bilgilendirilmelidir. Bunun yanında tedaviyi olacak kişinin de alerji geçmişi, sahip olduğu hastalıklar ve kullandığı ilaçlar hakkında doktorunu bilgilendirmesi önem arz eder. Bu operasyon anestezi gerektirdiği için işlem öncesi en az 6 saat aç durmak şarttır. Herhangi bir sağlık problemi bulunmayan her kişi boyun estetiği yaptırabilir. Aynı zamanda işlem öncesi ve sonrası sigara tüketimi tehlikelidir. Kan akışının dengesini bozacağından kullanılmaması önerilir.

Boyun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Boyun estetiği ameliyatı cerrahi işlem olduğundan kişiye genel anestezi verilir. Yaklaşık 3 ila 5 saat arasında operasyon tamamlanır. Bu ameliyat kulak önünden başlayan kesiler ile yapılır. Bu bölgelerde bulunan dokular daha gergin hale getirilerek cilt yeniden şekillendirilir. Böylece yalnızca boyun bölgesinde değil yüz bölgesinde de belirgin bir gerginleşme elde edilmiş olur.

Boyun estetiği sonrası ne olur?

Boyun estetiği ameliyatı sonrasındaki 4 ila 6 saat arasındaki süreçte tedavi yapılan kişi yavaş yavaş beslenmeye ve yürümeye başlar. Ameliyat sırasında hastaya yerleştirilen drenler çoğunlukla 1 gün sonra çıkartılır. Ameliyat sonrasında konulan bandajlar ise genellikle bir hafta süresince hastada kalır. Boyun germe ameliyatı sonrasında hafif ağrılar meydana gelebilir ancak bunlar geçicidir. Basit ağrı kesiciler ile kolaylıkla giderilebilir. Ameliyat sonrasında şişlik veya morluklar belirebilir fakat bunların iyileşme süreci kişiden kişiye farklılık gösterir. Fakat çoğu kişide bir hafta içerisinde zamanla azalarak geçmektedir. Şişlik olan bölgelere buz kompres uygulamak da etkili olabilir. Boyun estetiği ameliyatı sonrasında genellikle iz kalmaz. 6 ila 12 ay süre içerisinde neredeyse tamamen yok olurlar. İşlem sonrasında doktorun önerilerine mutlaka kulak asılmalıdır.

Boyun estetiği iyileşme süreci ve normal hayata dönme süresi ne kadar?

Boyun estetiği ameliyatı sonrasında yaklaşık olarak bir hafta on gün içinde kişi gündelik yaşamına geri dönebilir. Ameliyat sonrasında beliren şişlikler ve morluklar ise yaklaşık olarak bir hafta içerisinde gözden kaybolurlar. Ameliyat sonrasında çok fazla güneş ışığına maruz kalmak önerilmez. Bol bol güneş koruyucu losyon kullanmak önemlidir. Boyun estetiği ameliyatı sonrasında ilk zamanlar çok fazla yürüyüş, koşu ve egzersiz yapmamak gerekir.

Boyun estetiği ameliyatı iz bırakır mı?

Boyun estetiği ameliyatı sonrası kalıcı olarak iz kalmaz. Ameliyat sonrasında biraz iz meydana gelebilir ancak bunlar da kulak veya çene arkasında bulunduğundan neredeyse gözle görülmez durumdadırlar. Zamanla silinerek kaybolurlar.

Boyun estetiği risk faktörleri nelerdir?

Boyun germe cerrahi bir operasyon olduğundan her cerrahi operasyonda görüldüğü gibi birtakım riskler mevcuttur. Bu noktada önemli olan ise ameliyat öncesinde yapılacak olan kapsamlı muayenenin gerçekleştirilmesidir. Bu sayede olası risk faktörleri minimuma inecektir. Ameliyat sonrasında bazen kanama görülebilir ancak bu oldukça nadirdir. Bunun önüne ise kulak arkasına konulan drenler ile geçilmektedir. Bunun yanında enfeksiyon saç dökülmesi, saç derisine temasta bir şey hissetmeme gibi nadir de olsa meydana gelen semptomlar da mevcuttur. Ancak bu da zamanla geçen bir komplikasyondur.

Boyun estetiği diğer hangi işlemler ile kombine olarak uygulanabilir?

Yaş artışına bağlı olarak sarkan bölgeler arasında yalnızca boyun bölgesi bulunmamaktadır. Boyun ile birlikte yüz bölgemizde de ciddi kırışıklık ve sarkıklıklar meydana gelir. Bu nedenle boyun germe ameliyatı ile birlikte en çok uygulanan diğer işlem yüz germe operasyonudur. Bu ikisinin birlikte kombinasyonu oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Vücut germe operasyonu da bir diğer kombine edilen işlemler arasındadır.

Boyun estetiği ameliyatı sonuçları kalıcı etki gösterir mi?

Boyun bölgesinde meydana gelen kırışıklıklar yaşa bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıklardır. Yaşlanmanın ise önüne geçmek mümkün değildir. Her ne kadar ameliyat sonrası zamanla cilt yapısı tekrar sarkmaya başlasa da ameliyat öncesi eski yapısına geri dönmemektedir. Aynı zamanda ameliyat esnasında kullanılan tekniklere ve hastanın cilt tipine göre de kalıcılık düzeyi değişmektedir.

Boyun estetiği ameliyatı acılı bir operasyon mudur?

Boyun germe işleminde kullanılan askılarda operasyon ağrısız olarak geçer. Fakat kişinin ağrı eşiği de bu noktada çok önemlidir. Boyun germe işleminden sonra geçici olarak bir ağrı meydana gelebilmektedir ancak bu ağrı basit ağrı kesiciler ile rahatlıkla atlatılır.

Boyun estetiği fiyatları ne kadar?

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal  değildir. Sizin için en uygun tedavi yöntemini saptamak ve diğer tüm merak ettikleriniz için Quartz Kliniğine 0212 241 46 24 adlı numaradan ulaşabilirsiniz.

Özel Quartz Poliklinik

Web Site: https://www.quartzclinique.com/

TEL: +90 212 241 46 24

Facebook:@quartzclinique

Instagram :@quartzclinique

YouTube: Quartz Clinique

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.