BMW Buji Ne Zaman Değişir?

BMW bujileri ne zaman değişir, buji değişim zamanı nedir? Bu yazımızda kısaca BMW bujilerinin ne zaman değişeceğinden söz edeceğiz. 

Buji nedir?

Aracın motorunda yanma odası denilen bir bölüm vardır. Bu bölmedeki hava ile yakıt karışımı, bujiler tarafından ateşlenir. Buji, ateşleme bobininden gelen elektriği, kablolar yardımıyla aktadır ve düzgün bir ateşleme olması için olmazsa olmazdır. Yakıt tüketimi ve çekiş performansı üzerinde, bujininin doğrudan bir etkisi vardır.

Buji arızasını nasıl anlarız?

Buji arızasını anlamak için bakabileceğiniz birkaç belirti vardır. Aracınızda tekleme varsa, ilk akla gelen motor ateşleme sisteminde olabilecek bir arızadır. Eğer, otomobilinizi çalıştırdıktan sonra motorda titreme varsa ya da gaza bastığınızda egzozdan siyah renkte duman çıkıyorsa buji arızasından şüphelenebilirsiniz. Bunun dışında yakıt tüketiminde artış, geç hızlanma ve çekiş performansında düşüş gibi sorunlar da buji arızalarının belirgin sinyallerindendir.

Eğer buji arızasından şüpheleniliyorsa, emin olmak için bujiler sökülür ve kontrol edilir. İlk olarak buji tırnak aralıklarına bakılır ve bir problem tespit edilirse ayarlamalar yeniden yapılır. Bujilerin diplerinde birikinti ve yağlanma olması, yanma odasına giden yakıt miktarının aşırı olduğuna işaret eder. Ayrıca, bujilerin enjeksiyon ayarları da gözden geçirilmelidir.

Buji ne zaman değiştirilir?

Periyodik bakım yaptırılırken genellikle buji değişimi yapılmaz. Buji değişimi için önerilen, her 40 bin kilometrede kontrol edildikten sonra ihtiyaç duyuluyorsa yapılmasıdır. Yine de sorun olsun olmasın, her 25-30 bin km’de bir buji yenilemesi yaparsanız, otomobilinizde ateşleme sorunu yaşama ihtimaliniz oldukça düşer. Bujilerinizi düzenli değiştirmeniz, yakıt harcamasından tasarrud etmenizi sağlar ve araç performansınızı da korur. Buji yenilenirken, buji kablosunu kontrol ettirmeyi de unutmayın, bazen onların da değişimi gerekir.

Buji değiştirirken nelere dikkat edilmeli?

● Bujiler, kontrol edilmek için yerinden sökülüp çıkarılır. Bu sırada silindirlere pislik kaçmasının önlenmesi gerekir. Bu yüzden sökülme esnasında, parça tamamen değiştirilmeden bölgede temizlik yapmak önemlidir.

● Bujilerin gevşek takılmadığından emin olmak gerekir, çünkü gevşek buji kompresyonu azaltır. Bu da yakıt tüketiminin artmasına ve çekiş gücünün azalmasına neden olur.

● Buji kablolarında çatlak, yanma, sürtünmeden dolayı aşınma ve yağ kalıntısı olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca buji kablolarınının gereğinden uzun süre birbirine temas etmemesi gerekir.

● Aracın orjinal buji markasını kullanmak, uzun süre gidebilecek problemsiz ateşleme için gereklidir.

Buji fiyatları ne kadar?

Buji fiyatları otomobilinizin marka ve modeline göre farklılaşabilir. Ancak bujiler kendi içlerinde, tırnak sayılarına göre de ayrılırlar. Tırnak sayısı arttıkça fiyat yükselebilir. Ayrıca malzeme yapısı da fiyatı etkiler, eğer standart buji yerine iridyum buji kullanılıyorsa, fiyat artabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: