Torku’nun Birası Var mı? Torku Bira Üretiyor mu?

Torku hakkında merak edilen en ilginç sorulardan biri de bira üretip üretmediğidir. Özellikle Ekşi Sözlük ve diğer sosyal medya kanalları üzerinde tartışılan bu konuya açıklık getirelim. 

Torku, bira üretimi yapmıyor. Torku’nun resmi internet sitesinde yer alan “ürünler” bölümünde de bira ve benzeri alkollü ürünler de yer almıyor. Ancak söylentilerin Ekşi Sözlük’teki yazarlar tarafından yüzlerce kez söylenmesi, Torku ve bira kelimeleri her ne kadar anlamsız dursa da, akıllarda bir soru işareti bırakabiliyor. 

Torku Bira 30cl başlığı altında 600’den fazla “entry” var. Bu entryler arasında bazı yazarlar durumu açıklasa da çoğu yazar işin “gırgırında”. Hal böyle olunca başlık da yürümüş. 

Bu başlık ekşi sözlükteki “maaş” başlıklarını hatırlatıyor. Yazarlara Ekşi Sözlük tarafından maaş verilmediği halde yazarlar sanki veriliyormuş gibi “zam istiyoruz”, “enflasyon farkı maaşlara etki etsin”, “gecikme yaşıyoruz”, “çaylakların daha az maaş alması gerektiği” gibi çeşitli başlıklarla olmayan bir şeyi varmış gibi göstermeyi başarabilmiş. 

Hatta şöyle bir başlık var: 14 Temmuz 1987 Queen Afyon Konseri. Başlıkta 400’den fazla entry var. İşin ilginç tarafı ise başlıktaki çoğu yazar anne-babasının bu konserde olduğunu, Fredy Mercury’nin konserdeki performansını hatta konser biletlerini entrylerinde yazmış ve başlık, açıldığı 2007 yılından beri çeşitli bakınızlara ve olaylara örnek olarak verilmiştir. 

Yukarıda saydığımız olaylarda da görüldüğü üzere Torku’nun bira üretmesi bir ekşi sözlük klasiğidir. Daha önce de bu tip yüzlerce başlığın olduğu Ekşi Sözlük’te bu da bir eğlence amaçlı başlıktır. 

Hatta bu başlığa girilen entrylerin birinde bir yazar doğrudan Torku’yu aramış ve bira üretip üretmediğini sormuş cevabı da “hayır” olmuş. İşte o entrylerden bir kaçı;

1. “başarılı buldum açıkçası. 

ama bu pilsen (lager) biralardan ben sıkıldım. 

bölge tahıl ambarı malum ale veya stout türü biraları da üretebilecek çeşitlendirmeyi yapabilirler diye düşünüyorum.

yerli ve milli efes ve tuborgla rekabet etmek yerine bu niş alana yönelerek bira ithalatçılarını tokatlayabilirler.

şişe tasarımlarını çok beğendim. içmesen bile dolapta dursun.”

2. “ben buna inandım lan. şuanda uyanıyorum resmen, işsiz ibneler sizi. 

İki hafta önce falan kadıköy’de bir tekele sordum yok öyle bir şey dedi. nasıl olmaz çok beğeniyorlarmış falan dedim hatta. ekşi sözlükte gördüm dedim, sen boşver ekşi çöplüğü al dedi, varım iç.” 

3. “içimi iyi güzel de helal sertifikası yok?

hem 7.5 lira nedir? 50’lik carlsberg 10 lira.

edit: bazı yazarlar yeşillendirdi. helal sertifikası olmasa da yerli üretim etiketi olduğu için helal sayılır dediler.

bu arada kazıklanıyormuşum. 30’luk torku şişe birayı 6.75’e satan yerler varmış. yeşillendirenlere teşekküer.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.