Yağmur Yağdıktan Sonra Solucan Gibi Bir Anda Bitiveren Şemsiye Satıcıları

Yağmur kadar mucizevi bir doğa olayı var. Her ne kadar zamansız yağsa da bazen insanı zor duruma düşürse de yağmur, pek çok kişi için güzeldir. Şairler, ince düşünenler, gücü kaleminde olan düşünürler için de yağmur en büyük ilham kaynağıdır. Bu durumu bozan bir figür var: Şemsiye satıcıları.

Yağmur yağdıktan sonra, kısa bir süre içinde solucan gibi bitiveren şemsiye satıcıları, yağmurun tüm büyüsünü bozuyor. Ne garip, adamlar sanki yağmuru koklamışçasına yağdıktan sonra “ıslanmayın”, “5 lira” gibi sözlerle bir elinde şeffaf şemsiyelerini ıslanmış insanlara uzatırken diğer elindeki şemsiyeleri omuzlarına atarak bir düzen kurmuşlar.

Burada asıl ilginç olan nokta bu adamların meteorolojiden çok daha iyi hava bilgisine sahip olmaları. Yağmurun bardaktan boşalırcasına yağdığı anlarda şemsiye almaya sizi zorlayan bu insanlar, hakikaten bu yönleriyle hayli ilginçler.

Bir rüzgarda ters düz olan şemsiyeleri, anlık kurtarıcı olarak pazarlayan bu insanların mekan-zaman-insan üçlemesi ve müşteri portföyü de bir hayli çeşitlilik gösteriyor.

En çok kaybedilen/unutulan nesnelerden biri olan şemsiyelerin gerçekten de alınacak bir tarafları yok. Sizi sadece bulunduğunuz durumu atlatacak bir kurtarıcı görevinde bulunan şemsiyeleri en iyi ihtimalle bir diğer yağmurda kullanacaksınız. Veya en yakın bir yerde unutacak veya zaten kendisi kullanılamaz hale gelecektir.

Solucanlar da tıpkı şemsiye satıcıları gibi yağmurdan hemen sonra yeryüzüne çıkarlar. Şemsiye satıcılarında da böyle bir “yeraltı dünyasının adamları” havası sezmiyor değilim. Gerçekten de bu insanların tek görevi yağmur yağdıktan hemen sonra şemsiye satmak değildir. Başka işleri olsa da nasıl yağmurun yağacağını tahmin edip hazırlıklı gelebiliyorlar.

Ankara’da denk gelinmeyen bu meslek grubunun İstanbul’da çalışanları bir hayli fazla. Genellikle sokakta bulunan simitçi ve seyyar satıcıların yanlarında beliren şemsiye satıcılarının genellikle orta-üst yaşta insanlardan oluşmaları da yine şaşırtıcı bir olay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.