Toyota VSC Arızası

Toyota aracınızın gösterge panelinde en şık karşılaşabileceğiniz arıza ışıklarından biri VSC ışığı olacaktır. Bazı modellerde ekranda ‘Check VSC System’ hatasını görürsünüz. Bu ışığı gördüğünüzde paniğe kapılıp daha önceden yanıyor muydu? Sürüşe devam etmeli miyim? Diye sorular sorduysanız. Sakin olun. Doğru yerdesiniz. VSC arızası hakkında tüm detayları yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Toyota VSC Işığı Nedir?

VSC İngilizce çevirisi ile ‘Vehicle Stabiliy Control’ Araç Denge Kontrolü manasına gelir. Aracınızın kaymasını önlemek amacıyla tekerlere verilen gücü ayrı ayrı hesaplayan beyin kaymayı önlemek amacıyla boşa çıkan teker yerine diğer tekerlere güç verir. Bu sistem o kadar faydalı olmuştur ki Amerika ve birkaç ülkede daha otomobil üreticileri tarafındab zorunlu donanım halini almıştır.

İlginizi Çekebilir:  BMW Araçlarda SOS Tuşu Nasıl Kullanılır?

VSC Off Ne Demek?: Aracın arkadan kaymasının kontrol altında olmadığını ifade eder. Güvenli bir sürüş için kapalı kalmamalıdır. Bir arıza sebebiyle bu ışığı söndüremiyorsanız, sürüşe devam edebilirsiniz ancak dikkatli olmanız gerekmektedir.

Toyota VSC Arızası Çözümü

Öncelikle VSC sistemini nasıl kullanacağınızı çözelim. Aracınızın modeline bağlı olarak bu düğme direksiyon ya da vites kolunun yanında bulunur. Her hangi bir gereklilikte veya ışığa reset atmak için tam durma konumuna gelin ve aşağıdaki adımları uygulayın.

İlginizi Çekebilir:  Passat Kolon Kilidi Arızası
  • VSC butonuna 2-3 saniye boyunca basılı tutunuz,
  • Gösterge panelinde Trac Off ve VSC Off ışığı yanacaktır,
  • 10 saniye sonra düğmeye tekrar bastığınızda sistem tekrar aktive olur.

Eğer arıza devam ediyor ve VSC OFF ışığı sönmüyor ise problemin kaynağı aracınızın beynidir. Yetkili servis ya da güvendiğiniz bir beyinciye aracı bağlatarak hata kodlarını okutunuz. Kötü hava koşullarında sürüşe devam etmeyiniz.

İlginizi Çekebilir:  Sahibinden Kiralık Araba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara