Trafik Cezasına İtiraz


Trafik cezaları, trafik kurallarında belirtilmiş olan kuralları ihlal edilen kişilere kesilen ceza türü olarak tanımlanabilir. Trafik cezalarını kesilmesi iki şekilde gerçekleşir. Trafik cezaları online denetim ile birlikte plakaya ya da kolluk kuvvetleri tarafından yapılan çevirmede yüz yüze olarak gerçekleşir. Trafik cezalarının itiraz süresinin başlangıcı açısından cezanın kesilme türü oldukça önemlidir.

Yüz yüze kesilen trafik cezalarına itiraz süresi ceza’nınkesildiği gün, plakaya kesilen trafik cezası ise kesilen cezanın kişiye tebliğinden itibaren başlamaktadır. Trafik cezasına itiraz nedeni olabilecek durumlar, kanunlar ve içtihatlar göz önüne alınarak bakıldığında şu şekilde sıralanabilir;

• Radar ya da hız ile ilgili herhangi bir tabela bulunmayan bir noktada, hız sebebiyle trafik cezası kesilmiş ise bu cezaya itiraz hakkınız doğmaktadır.

• Kesilen trafik cezasını nedeni her ne olursa olsun, kesilen ceza ile ilgili bir uzun sözcük söz konusu olduğunda Butrafik cezasına itiraz hakkınız bulunmaktadır.

• Trafik cezasının kesildiği esnada sadece tutanak tutulmuş ise ve ceza ile ilgili herhangi bir delil niteliği taşıyan evrak bulunmadığı durumlarda trafik cezasına itiraz hakkınız bulunmaktadır.

• Otopark yetersizliğinden dolayı ve acilen park edilmesi gereken durumlarda yasaklı bölgeye fark etmiş iseniz, hakkınızda kesilen trafik cezasına itiraz hakkınız vardır.

Trafik Cezalarına İtiraz Süresi

Eğer ki trafik cezası kolluk kuvvetlerinden gelmeniz ya da kolluk kuvvetlerinin yapmış olduğu çevirme sonucunda yüz yüze kesilmiş ise trafik cezasına itiraz süreniz aynı gün içerisinde başlamaktadır. Yüz yüze kesilmiş trafik cezalarında itiraz süresi, sürenin başlamasından itibaren 15 gün olarak belirlenmiştir.

Eğer ki trafik cezası online denetimler sonucunda plakaya kesilmiş ise trafik cezasına itiraz süresi ceza’nın kişiyi tebliğinden itibaren başlamaktadır. Plakaya kesilen trafik cezalarında itiraz süresi 10 gün olarak belirlenmiştir. 

Belirlenen süreler içerisinde trafik cezasına itiraz etmez iseniz, hakkınızda kesilen trafik cezasına tekrardan itiraz hakkınız bulunmamaktadır. Bu durumda trafik cezasından kurtulma sadece trafik cezasının iptali davası ile mümkün olacaktır. Adınıza kesilen trafik cezasına itiraz etmeniz için bazı belgeler gerekmektedir. Bu belgeleri bir sonraki paragrafımızda değineceğiz.

Trafik Cezasına İtiraz Edebilmek İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Kesilen trafik cezasına itiraz edebilmeniz için itiraz dilekçenize eklemeniz gereken bazı belgeler bulunmaktadır. İtiraz dilekçenizde Bu belgelerin eksik olması durumunda usulde yanlışlık olacağından dolayı trafik cezasına itirazınız, usulden reddedilecektir. Trafik cezasına itiraz dilekçesinde olması gereken belgeler;

-​Trafik cezası kesilen aracın ruhsat fotokopisi. Trafik cezası kesilen aracın ruhsat fotokopisini mutlaka trafik cezasına itiraz dilekçeniz eklemeniz gerekmektedir.

-​Trafik cezası kesilen araç sahibinin ehliyet ve kimlik fotokopisi. Trafik cezası kesilen aracın sahibinin ehliyetinin ve kimlik fotokopisini kesinlikle trafik cezasına itiraz dilekçesinde bulunması gerekmektedir. Trafik cezası kesilen aracı ceza kesildiği anda farklı bir sürücü kullanıyor ise, hem araç sahibinin hem de trafik cezası kesilen kişinin ehliyetinin trafik cezasına itiraz dilekçesinde mutlaka bulunması gerekir.

-​Trafik cezasının ödemesi yapıldıysa ödemeye dair banka dekontu. Trafik cezası ödemesi yapıldıysa ve ödemeden sonra itiraz edilecek ise, itiraz dilekçesinde mutlaka ödemeyi kanıtlamak amacıyla, ödemeye dair banka dekontunun mutlaka dilekçede bulunması gerekir.

-​Trafik idari para cezası kolluk kuvvetleri tarafından yüz yüze kesilmiş ise karar tutanağının da bir fotokopisinin de mutlaka itiraz dilekçesine eklenmesi gerekmektedir.

-​Trafik cezası plakaya kesilmiş ise trafik cezası karar tutanağının tebligatının bir fotokopisinin, dilekçeye eklenmesi gerekmektedir.

Trafik cezasına itiraz dilekçesinde mutlaka bulunması gereken belgelerden bahsettik. Şimdi ise trafik cezasına itirazın nereye yapılacağı ve cezaya itiraz dilekçesinin nereye verileceğinden bahsedeceğiz.

Trafik Cezasına İtiraz Nereye Yapılır?

Trafik cezalarına itirazlar, ceza kesilen şahsın ikamet adresine en yakın olan sulh ceza hakimliğine yapılmaktadır. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz belgeleri tamamlayıp trafik cezasına itiraz dilekçenize ekledikten sonra itiraz dilekçenizi, oturduğumuz yere en yakın sulh ceza hâkimliğine vermelisiniz. Vermiş olduğunuz dilekçe mahkeme tarafından incelenir ve mahkeme sonucu tarafınıza tebligat ile bildirilir.

Trafik cezasına itiraz gerekçeleri sadece ceza hakimliğinden değil vatandaşlara hizmet veren UYAP portalından da yapılabilmektedir. UYAP ortağından yapılan trafik cezalarına itirazların daha usule uygun olabilmesi için yukarıda bahsedilen belgelerin tamamının dilekçeye eklenmesi gerekir. Anlayacağınız üzere trafik cezalarına itiraz ikametgahadresine en yakın sulh ceza hakimliğine yada vatandaş UYAP portalı üzerinden yapılabilmektedir.

Trafik cezalarına itiraz etmek ücretsizdir. Bu durum, yapılan itirazın mahkeme tarafından kabul görmemesi ile tersine döner. Mahkeme tarafından kabul görmeyen trafik cezasına itiraz dilekçelerinin harç giderleri, itiraz eden tarafından tahsil edilir. Bununla ilgili kabahatler kanununun 31. maddesi şu şekildedir;

‘’ idari yaptırım kararına karşı başvuru yolu harca tabi değildir. Kanun yoluna başvuru dolayısı ile oluşan bütün masraflar ve vekalet ücreti, başvurusu veya savunması reddedilen tarafça ödenir.’’

Trafik Cezasına İtiraz Kaç Günde Sonuçlanır?

Trafik cezalarına yapılan itirazlar, kişinin bulunduğu bölge sulh ceza hakimliği tarafından incelenerek sonuca vardırılır. İtiraz dilekçesini inceleyen sulh ceza hakimliğinin iş yoğunluğuna göre trafik cezasına itiraz dilekçesinin sonuçlanma süresi değişmektedir. 

Trafik cezasına itirazda bulunulan sulh ceza hakimliğinin iş yoğunluğuna göre itiraz dilekçesinin sonuçlanma süresi ortalama olarak 1-6 ay arası değişmektedir. 

Plakaya Yazılan Ceza Kaç Günde Tebliğ Edilir?

Plakaya kesilmiş olan trafik cezalarında, ceza’nın araç sahibine tebliğ süresi 10 günden fazla olamaz. Plakaya kesilen trafik cezasının size tebliğinin 10 günden fazla olması halinde trafik cezasına itiraz hakkınız doğacak ve itirazınızdaki haklılığınız güçlenecektir. 

Plakaya kesilen ceza’nın araç sahibine tebliğ suresinin 10 günden fazla olması halinde, tebliğ edildiği andan itibaren en geç 10 gün içerisinde bir itiraz edilmesi gerekmektedir. 

Trafik Cezasına İtiraz Kabul Edilmezse Ne Olur?

Trafik cezalarına itiraz, UYAP üzerinden ya da ikametgahadresine en yakın sulh ceza hakimliğine yapılmaktadır. Yapılan itirazın kabul görmemesi demek, şahıs adına kesilen trafik cezasının kesinleşmesi anlamına gelmektedir.

Adınıza kesilen trafik cezasına itirazın kabul olmaması cezanızı kesinleştiği anlamına gelir ve bu cezayı ödemek ile yükümlü olursunuz. Kabul edilmeyen itirazlara tekrardan itiraz etme hakkınız bulunmamaktadır.

Kaynak: https://okyanushukuk.com/trafik-cezasina-itiraz/

One thought on “Trafik Cezasına İtiraz

  • Aralık 18, 2021 tarihinde, saat 12:46
    Permalink

    Trafik polisleri ceza keserken usulsüzlük ve pervasızlık diz boyu. Acil bir durum için aracımızı park yasağı olan yerde ( tamamen diğer araçlarla dolu vaziyette) 1-2 dakika içinde durdurmak zorunda kaldık. Araçtan ben çıktım,ama şoför olarak eşim arabada olduğu halde yüz yüze değil , ordan geçen polis aracından plakaya ceza yazdılar. Yüz yüze ceza yazılsaydı (ki savunma hakkımız olurdu) itiraz edemezdik.Şimdi diyeceksiniz ki itiraz hakkınız var.Allah aşkına, daha önce denedim, itiraz size stres,zaman kaybı ,para kaybı olarak geri dönüyor ve daha büyük zarar görüyorsunuz.Buna yetkililer çare bulmalı. Bize ceza kessin diye değil (kural ihlali iyi tanımlanmalı)hizmet versin ,güvenliğimiz sağlasın diye polis var. Eğitimler yeterli değil demekki.Eğitim ve yaptırım artırılsın.yeter artık!

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.