Hukuk

Boşanmada Çocuğa Ne Kadar Nafaka Ödenir?

Özel hukuk davalarından daha değişik kurallar ile uygulanan bir dava türü de boşanma davalarıdır. Boşanma davaları, belirli gerekçeler sayesinde açılır ve eşlerin anlaşmazlığı yönünde ilerleyerek ayrılma sürecine kadar gider. Bu noktada eğer ki bir çocuk sahibiyseniz nafakanın ne kadar ödeneceği konusu kafanızı fazlasıyla karıştırabilir. Özellikle bu konu için yayınlanan İştirak Nafakası, detaylı bilgilendirmeler ile doludur ve sadece bu alan ile ilgilenir.

Boşanma davaları sonrası iştirak nafakası olarak bilinen çocuk nafakalarında bazı noktalar büyük önem taşımaktadır. Velayeti bulunmayan eş, çocuğun çeşitli (eğitim ve diğer konularda) bakım giderlerinde gücü yettiğince katılabilir. Bu durumda net olarak bir nafaka meblağından bahsedilemeyerek tamamen gücün olması durumunda nafaka talep edilebilir.

Mahkeme konu hakkında taraflardan birisinin talep ettiği nafakayı değerlendirdikten sonra uygun görür ve onaylar ise nafaka verilebilmektedir. Özellikle bu olay gerçekleştiği taktirde bazı ölçütler bulunarak buna göre meblağ kesinleşir. Çocuk 18 yaşını geçtikten sonra ise belirlenen nafaka miktarı kesilerek sonlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.