Trafoya Kedi Girmesi Ne Demek?

Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte pek çok sorun, soru ve sorunsal da artmış durumda. Seçimler için anahtar birkaç cümle ve kelime var. İrade, sandık, seçim sonuçları, mühürsüz oylar, evet-hayır bunlardan, en azından çok duyduklarımızdan birkaçı. Bir de trafo-kedi ilişkisi var. Son 15 yılın en çok öne çıkan başlıklarından biri olan trafoya kedi girmesi, bu seçimlerde de yine bolca kullanılacak. Peki trafoya kedi girmesi ne demek? Neden kedinin trafoya girmesi çok konuşuluyor? 

2014 Yerel Seçimlerinde dönemin Enerji Bakanı Taner Yıldız, seçim sonuçlarının açıklandığı saatlerde elektrik kesintilerinin olmasına ilişkin “biraz böyle espirili kabul etmeyin lütfen, bir trafo merkezine kedi girdi ve kısa devre yaptı” açıklamalarında bulunmuş ve Yıldız’ın bu açıklamaları tartışma konusu haline gelmişti. İlgili açıklamaların yer aldığı bu video, NTV’ye ait bir haber. Yani Zaytung falan değil, gerçek. İzleyelim. 

İlginizi Çekebilir:  Klasikleşen YouTube Yorumları

“Kedidir kedi” şeklinde sıkça mizahi bir dille alaya alınan bir konuyu siyasete taşıyan ve bir kez daha alay konusu haline gelmesini sağlayan bu açıklamalar, yapılan usulsüzlüklerin de gün yüzüne çıkmasını sağlayan açıklamalar olarak kabul ediliyor. 

Trafoya kedi girmesi, gülünç bir durum. Kedinin trafoya girip kısa devre yaptırması ise ayrı bir gülünç durum. 

İlginizi Çekebilir:  Twitter Fenomeni Şeref Düzyatanlar'ın Kahkaha Attıracak 10 Efsane Twiti

29 Mart 2014 yerel seçimlerinde enteresan bir şekilde elektrik kesintileri yaşanmış. Devlet de bunun kasıtlı olarak yapıldığına ilişkin iddialara resmi bir ağızdan açıklama yapma ihtiyacı hissetmiş ve Taner Yıldız, bu için görevlendirilmiş. Fakat Taner Yıldız, yapacağı savunmanın gülünç ve bir o kadar trajik olacağının daha doğrusu karşılanacağının farkında olarak başında ”esprili kabul etmeyin” diye bir söz kullanıyor. 

Yani, mealen insanların aklıyla dalga geçiyorlar. Halkı, bunu söylemekte mahsur görmeyerek, ”salak” yerine koyuyorlar. Bu açıklamaların ardından onlarca caps yapıldı ve günlerce geyiği döndü. Hatta açıklama o kadar gündemde kaldı ki işin gerçek boyutu unutuldu. Seçimler oldu ve 15 yıllık gelenek değişmedi. Kedi trafoya bir şekilde girdi, elektrikler kesildi, oylar sayıldı, YSK onayladı ve AKP yine seçimlerden ”bir şekilde” galip geldi.

İlginizi Çekebilir:  Gök Yeleli Bozkurt Kimdi? Nasıl İfşa Edildi?

Bakalım 24 Haziran seçimlerinde de trafoya ”kedi” girecek mi? Kedi de nasıl bir kediyse artık trafoya ters devre yaptırıyor ve ne hikmetse giden elektrikler 3-4 saat gelmiyor. Tesadüflere inanabilirsiniz, fakat bu tesadüf değil KURGU.

Biraz da eğlenelim:

Trafoya girmeye hazırlanan bir kedi.

Trafoya girmekle itham olunan bir kedinin suçlamalara yanıtı

Trafo koymayıp hepsini patlatan bir kedi.

Trafo çetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi