Futbolda Degaj Nedir? Nasıl Yapılır? Degaj Kuralı Nedir?

Degaja kalkmak, degaj dikmek veya degajda olmak gibi cümle içinde kullanımları ile maçlarda sıkça duyduğumuz kelimelerden dolan degaj nedir? Neye denir? Degaj kuralı nedir? 

Futbolda kalecilerin topu oyuna sokma biçimlerinden biri olan degaj, kalecilerin eliyle topu ileri atıp ayaklarıyla topu rakip alana doğru atmasına denmektedir. Degaj, futbola ait olan bir terimdir. Genellikle kalecilerin enstantanelerinden biri olan ve kimi zaman da rakibe pas olarak giden degajlar, pasla kendi sahasından çıkamayan takımların oyunu başlatma biçimidir. 

Degaj Kuralı Nedir? 

Kaleciler, degaja kalktıkları zaman bir futbolcunun müdahale etmesi faulle sonuçlanır. Degaja kalkan bir kaleciye degajını bitirene kadar fiziki bir müdahalede bulunmak “kaleciye faul” olarak sonuçlanır. 

Bu ikiliyi hatırlayanlar??

İlginizi Çekebilir:  Sporda Form Analiz Ne Demek?

Degaj Nasıl Yapılır? 

Kaleci, oyunda olan topu eline alır ve eliyle başlatamadığı zamanda degajla topu rakip yarı sahaya atmak ister. Kaleci ilk olarak topu eliyle havalandırır ve ayaklarıyla uzaklaştırır. Kaleciler, bu hareketi ceza sahası içinde başlatıp ceza sahası dışında bitirebilir. Kalecilerin bu harekete kalktıklarında ceza sahası dışına çıkmadan topu elinden çıkarması gerekmektedir. Aksi halde rakip takım lehine faul çalınır. 

Kaleciler, topu elleriyle uzaklaştıramadığı ya da pas olarak atamadığı yerlere degajla atmak isterler ve bunu “degaj” sayesinde yaparlar. 

Kaleciler, oyun içerisindeki topu yere koydukları zaman degaja kalkmış sayılmazlar. Rakip futbolcu topa hamle yaparsa faul yapmış sayılmaz. Aynı zamanda degaj hareketi halinde olmayan kaleciye yapılan hamle de faul olarak sayılmaz. 

Mesela bu videoda 2.22’deki gibi hareketler gol olarak sayılmaz. Onun dışında kalecilerin topu yere koyduklarından sonra futbolcuların topa hamle yapması oyun kuralları arasında yer alır. Faul olarak kabul edilmeyen bu hareketler sonucunda futbolcu topu ağlara gönderdiğinde gol geçerli kabul edilir.

İlginizi Çekebilir:  Trabzonspor Teklifleri Bekliyor

Videoyu zevkle izleyebilirsiniz İyi seyirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara