Tramvayda Neden Bu Kadar Çok Arap Var?

Tramvayda neden bu kadar fazla Arap var? Bu soruyu hep kendi kendime sormuşumdur. İş ve okulum gereği Kabataş-Bağcılar Tramvay hattını sıklıkla kullanan biri olarak dikkatimi fazlasıyla çeken bir durum. Tramvayın neden bu kadar fazla Araplar tarafından kullanıldığı sorusuna birden fazla cevabı da kendi kendime buldum.

Öncelikle İstanbul’a gelen turistlerin önemli bir bölümü Arap. Arap Turistlerin de en çok ziyaret ettiği yer tarihi yarımada: Fatih, Sultanahmet ve Topkapı Sarayı gibi yerler. Arapların müze gezileri ya da kültür sanat turları yapmayacağını varsayarsak gezecekleri yerler aşağı yukarı Beşiktaş ve Fatih semtleri. Haliyle Araplar, tramvayı oldukça sık kullanıyor.

Arapların tramvayı sık kullandığına şahit olmak istiyorsanız bir gün T1 Kabataş-Bağcılar tramvay hattına girin. Orada Türk’ten çok Arapların olduğunu göreceksiniz.

Özellikle bebek arabası olan Arap turistlerin tramvaya ayrı bir sevgisinin olduğu açık. Belki de ülkelerinde tramvaya benzer bir araç olmadığından kaynaklanıyordur bu sevgi.

Öte yandan tramvayda saç ekimi yapmış, kafaları sargılı Arap turistleri de görme şansınız oldukça yüksek. Zira ülkedeki saç ekimi furyası Araplar sayesinde başladı.

Arapların tramvayı işgali, dikkat çekmeyecek seviyelerde değil bariz bir şekilde kendini belli eden cinsten. Konuşan herkes Arap, Kabataş’ta nereye gider diyen Arap, Kabataş son istasyon mu diye soran Arap. Yani tramvayda denk geldiğiniz çoğu kişi Arap.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.