Spor

Futbolda Rotasyon Nedir? Rotasyon Oyuncusu Ne Demek?

Futbolda rotasyon nedir, ne demek, rotasyon oyuncusu ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”futbolda rotasyon” konusundan söz edeceğiz.

Futbolda Rotasyon Nedir?

Futbolda saha üzerindeki mevkilerde görev yapan oyuncularının alternatifinin bulunmasına ”rotasyon” adı verilir. Takımlar, oyuncunun sakatlık geçirmesi ya da formsuzluk gibi ekstrem durumlarda rotasyon oyuncularını kullanırlar. Ayrıca bu rotasyon oyuncuları, takımın öncelik vermediği kulvarlarda as oyuncular yerine sahaya sürülür. Bu sayede takımlar, as oyuncularını dinlendirme imkanı buldukları gibi yine bu oyuncuların sakatlanma ihtimalini de düşürürler. Nitekim art arda maç yapan oyuncuların dinlenerek maça çıkan oyunculara göre sakatlanma ihtimalleri daha fazladır.

Rotasyon Oyuncularının Özellikleri Neler Olmalı?

  • As oyunculardan daha teknik, daha donanımlı ve mevkisinde iyi değillerdir.
  • Takımın öncelik vermediği kulvarlarda as oyuncuları yedeklemelidirler.
  • As oyuncunun profiline tamamen uymasa da oynadığı mevkide kendisine biçilen görevi yerine getirmelidir.
  • Rotasyon oyuncularının maliyeti, as oyuncudan pahalı ya da bir rotasyon oyuncusuna verilecek ortalama tutardan daha fazla olmamalıdır.
  • Rotasyon oyuncuları as oyuncularla forma savaşı verirse bu takım adına yararlı olacaktır.

Rotasyon Oyuncularına Örnekler

Takımlar transfer döneminde pek çok mevkide transfer yapabilirler. Örneğin forvet bölgesine önemli bir takviye yapan takım, rotasyon oyuncusu olarak da daha az maliyette ve kendi oyun tipine uygun bir oyuncu alır. Bunun temel nedeni, olası bir sakatlık veya cezalı olma durumunda as forveti yedeklemektir. Örnek vermek gerekirse 2019/2020 sezonunda Radamel Falcao’yu kadrosuna katan Galatasaray, rotasyon oyuncusu olarak Rumen golcü Florin Andone’yi kadrosuna katmıştır. Andone’nin takıma transferinin asıl nedeni Falcao’nun olası sakatlık ve cezasında takımın eksikliğini kapatmaktır.

Beş büyük ligde bunun örnekleri oldukça fazladır. Bu liglerden örnek vermek gerekirse Manchester City’nin forvetleri Sergio Aguero ve Gabriel Jesus. Bu oyuncular kendi aralarında rotasyonlu olarak oynarlar. Bu, aynı zamanda daha iyi olanın kadroda olacağı anlamına geldiğinden söz konusu iki oyuncu, forma için savaşır ve takım bundan yarar görür. Bu sadece forvet özelinde değil kale, defans ve orta sahada da geçerli bir durumdur. Rotasyon oyuncularının en fazla görüldüğü mevki ise kaledir. Takımlar, alternatifsiz bir mevkide sezona başlayabilir ancak kalede alternatif bir isim olmadan sezona başlayamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds