Gündem

TSK’dan Göktürkçe’ye Yasak

Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamada üniformalarda yer alan eski Türkçe Yazısı dahil pek çok konuda kıyafet disiplini başlığı altında sınırlama getirildi. Türk Silahlı Kuvvetlerinden yapılan yazılı açıklamaya göre;

1-) Yapılan kontrollerde personellerin eğitim kıyafetlerine aykırı olan sivil piyasadan temin edilen aksesuar, yazılı arma (eski Türkçe yazısı) ve teçhizat taktığı tespit edilmiştir.

2-) Kıyafet disiplini başlığı altında belirtilen yönetmelikte birlik arması, şerit rozet, brove dışında başka bir aksesuar bulundurulmayacak.

3-) Birlik komutanlarınca anılan hususa ilişkin gerekli kontroller yapılacak, takibi sağlanacak

Tarihini sadece Osmanlı’dan ibaret sayan Arap sevdalısı hükümetin son icraatı da Göktürk alfabesini yasaklamak oldu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde disiplinin esas olduğunu belirtirsek yasak, gayet anlaşılır. Fakat manen bir şeyler çağrıştıran ve Türklüğü simgeleyen Göktürk Alfabesi’nin yasaklanması akıl alır gibi değil.

Disiplinden devam edersek yasağın anlaşılır bir yanı var. Fakat hükümet eliyle Osmanlıcılığı destekliyorsa burada sorun var.

Kaldı ki önceki icraatlerinde hükümetin Osmanlıcılığı desteklediği apaçık ortada. Yasağı bu yönden saçma bulduğumu söylemeliyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi