DiniTarih

Tübba Kimdir? Nedir? Tübba Kavmi Nasıl Helak Olmuştur?

Tübba, Kuran’da geçen bir tabir olması bakımından oldukça merak ediliyor. Tübba nedir? kimdir? Tübba hakkında bilinmesi gerekenler ve Tübba hakkında bilgiler

Tübba Nedir?

Tübba, eski Yemen Krallarına veya soylulara verilen özel bir isim olmasının yanı sıra bir kralın ismi de olduğu yönünde de görüşler hakimdir.

Tübba’ Kavmi: Kuran-ı Kerim’de Duhân ve Kâf Surelerinde olmak üzere iki ayrı yerde isminden bahsedilen söz konusu kavmin bir kişi mi yoksa kral vya krallar soyu mu olduğu muğlak bir tartışma konusudur. Ebû Hureyre (ra),Hz. Muhammed Mustafa (sav)’ın, “Tübba’nın peygamber olup olmadığını bilmiyorum.”, diyerek Tübba hakkında görüş bildirdiğini rivayet etmiştir.

Hz. Aişe (ra) ise Tübba hakkında şöyle demiştir: “Tübba’a sövmeyin, çünkü o salih bir kimse idi. Allah Teala, kavmini tenkit ettiği halde, onu tenkit etmemiştir.”

İbn Abbas ise, Tübba’nın bir peygamber olduğunu ifade etmiştir.

Not: Bir rivayete göre 124.000; bir diğer rivayete göre 224.000 bin peygamber vardır. Bu peygamberlerden sadece 28’inin ismi Kuran-ı Kerim’de geçmektedir. 28 peygamberden 3’ünün (Üzeyir, Lokman ve Zülkarneyn

Bir diğer önemli görüşe göre ise Tübba, önceleri ateşe tapan (Zerdüştçülük) bir kimse iken iman edip Müslüman olmuş ve halkını da hak yola yani Müslüman olmaya davet etmişti. Halkın Tübba’ya cevabı ise peygamberlerini yalanlamak olmuştur.

Tübba halkı, Allah’a karşı büyük suçlar işlediklerinden dolayı helak edilmiştir. Tübba kavminin belki de kayda değer en önemli özelliği, helak olan toplumlar arasında Mekkeli müşriklere  en yakın toplum olmalarıdır.

(Rivayetler ve bilgi için bk. Zemahşerî, Keşşâf, IV, 279-280)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi