Türkiye’de Artan Hayvan Sevgisi

Türkiye’de son zamanlarda artan bir hayvan sevgisi var. Özellikle evcil hayvanlara yönelik bu sevgi şaşırtıcı derecede yüksek bir oranda. Etrafta elinde mama ile dolaşan hayvanseverler inanılmaz biçimde artış gösterdi. Hayvanların bu denli korunup, beslenmesi ve bakılması karşısında memnuniyet duymayan yoktur diye tahmin ediyorum. Peki Türkiye’de artan bu hayvan sevgisinin temelinde yatan faktör veya faktörler nelerdir?

İlginizi Çekebilir:  Ahmet Aksöz Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında?

Türkiye’nin demografik ve sosyoekonomik yapısına bakıldığında son 15 yılda büyük değişimler meydana geldi. 90’ların başında hareketlenen ve 2000’li yıllarda zirveye çıkan köyden kente göç ile birlikte şehirde yaşan nüfusta bir patlama oldu. Haliyle şehirde yaşamaya başlayan insanların çocukları veya torunları da kırsal hayatın getirdiği ve doğal olarak sunduğu aktiviteleri bir süre sonra unutmaya başladı ve tamamen şehir hayatına adapte oldular.

İlginizi Çekebilir:  Broşür Dağıtan Gence Andımızı Oku Diyen Mine Koraş Kimdir? Nerelidir? Hangi Parti Üyesi

Kırsalda yaşayan insanlar için kedi, köpek veya diğer evcil hayvanlar bir sevgi kaynağı elbette oluşturur fakat kedi fareleri yakalamak için, köpekler evi koruyup kollamak ya da sürüyü kayıpsız getirmekle mükellef tutulurdu. Yani evcil hayvanların işlevi, sevgisinden önce gelirdi.

Fakat şehir hayatında kediler ne fare yakalamak için ne de köpekler sürüyü kollaması için besleniyor veya seviliyor. Yani ortada tamamen saf sevginin verdiği hisle evcil hayvanların beslenmesi ya da korunması durumu vardı.

İlginizi Çekebilir:  Neslican Tay’a “Bu Çıplaklıkla Cennete Zor Girersin” Diyen Neslihan Sungur Kimdir? Nerede Yaşıyor?

Şehirde yaşamaya başlayan ikinci ve üçüncü kuşak tamamen bu saf sevgi çerçevesinde büyüdü. Dolayısıyla Türkiye’de şimdilik görmekten memnuniyet duyduğumuz manzaranın asıl sahibi bu insanlardır. Ve takdir edilesi insanlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi