Fatih Tezcan: Ekrem İmamoğlu Kripto Hristiyandır, Rumlar Erdoğan’dan İntikamını İmamoğlu İle Aldı

İstanbul seçimlerinin 31 Mart yerel seçimlerinden 9 gün geçmesine rağmen sonuçlanmaması ve sürecin giderek uzaması, çeşitli iddia ve görüşlerin de ortaya atılmasına neden oldu. Bu iddia ve görüşlerden en çarpıcı olanı ise Fatih Tezcan’dan geldi. Tezcan, Ekrem İmamoğlu’nun kripto Hristiyan olduğunu iddia etti. 

Yunan basınının manşetini baz alan Fatih Tezcan, iddiasında Ekrem İmamoğlu’nun Trabzon’da kalan kripto bir Hristiyan olduğunu belirtti. “İstanbul’un yeni başkanının bir Rum Pontus olduğunu” söyleyen Fatih Tezcan, Ayasofya’nın Ekrem İmamoğlu ile Erdoğan’dan intikam aldığını da belirtti. 

Yunan Basınında Öne Çıkan Manşetler (İddia) 

Analiz Merkezi isimli haber sitesinde konuyu değerlendiren Fatih Tezcan, çeviri haberde Ekrem İmamoğlu’nun Pontus lehçesiyle Rumca konuşabildiğini, Rum dansını birebir oynayabildiğini dile getirdi. 

Haberde Cumhuriyet Halk Partisi’nden seküler parti olarak bahseden Yunan basını, Ekrem İmamoğlu’nun yaşına (49) da vurgu yaparak kendisinin eski Başbakan Binali Yıldırım’ı yendiğini belirtti ve İstanbul’u fethetmeyi başardığını yazdı. 

Haberde ayrıca İstanbul’da ne olursa olsun Ekrem İmamoğlu olduğu sürece Ayasofya’nın Erdoğan tarafından camiye çevrilmesi ihtimalinin düşük olduğu bilgisine de yer verildi. 

Yunanlıların Pontus Rumcası konuşan nüfusun 1920-1922 arasında Türk-Yunan savaşında İslama geçtiğini ve ancak gerçekte Müslüman olmadıklarını dile getiren haberde bu nüfus hakkında “Kripto Hristiyanlar” olarak bahsedildiği de dile getiriliyor. 

Yunan basınında öne çıkan konu başlıkları arasında Ekrem İmamoğlu’nun Facebook hesabından yayınladığı bir videosundan da söz ediliyor. Haberde ayrıca Ekrem İmamoğlu’nun Rumca konuştuğu hakkında da övgüyle söz edilmiş. Ekrem İmamoğlu’nun 2016 yılında Yunanistan’ın kuzeybatısında yer alan Giannitsa kasabasını ziyaret ettiği bilgisi verilen haberde İmamoğlu’nun “Yunanlı dostlarımla dans ediyorum” dediği de yer alıyor. 

Haberimize konu olan iddianın ortaya çıktığı kaynak, Fatih Tezcan’ın kişisel Twitter hesabından yaptığı aşağıdaki paylaşımdır;

Kaynak: AnalizMerkezi

One thought on “Fatih Tezcan: Ekrem İmamoğlu Kripto Hristiyandır, Rumlar Erdoğan’dan İntikamını İmamoğlu İle Aldı

  • Mayıs 9, 2019 tarihinde, saat 11:11 pm
    Permalink

    Dünyada sadece müslüman olmak, Türkiye’de sadece müslüman ve AKP’ li olmak serbest galiba.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: