UBER Neden Gündem Oldu?

Son zamanlarda ortaya çıkan ve kullanıcı sayısında hızlı bir artış yakalayan UBER, başta taksiciler olmak üzere pek çok kesimin dikkatini/tepkisini çekmiş durumda. Peki UBER neden gündem oldu? UBER neden tepki görüyor?

Vergiye Tabi Değil

Bir uygulama üzerinden yolcu taşımacılığı yapan UBER, bu uygulama üzerinden devlete herhangi bir vergi ödemiyor. Vergiye tabi tutulmayan UBER, bu nedenden dolayı da kalitesine oranla kaliteli hizmet verebiliyor.

Plaka Sahipleri Rahatsız

Özellikle UBER’in piyasada önemli bir yer edinmesinden sonra Akif Hamzaçebi ve Metin Külünk gibi isimler UBER’i Türkiye pazarından çıkarmaya yönelik adımlar atacaklarını ifade etmişlerdi. UBER’in gündem olmasında plaka sahiplerinin parasından olması ön plana çıkıyor.

İlginizi Çekebilir:  AKP’den İstifa Eden Emin Özden: “Oğluma Tayyip Adını Verdiğim İçin Pişmanım, Biz Onu Dava Adamı Sanmıştık!”

Sarı Taksi Müşterisinde Azalmalar

UBER’in yaygınlaşmasının ardından sarı taksilere talep hissedilir oranda azalmış durumda. Taksiciler de en çok bu durumdan rahatsız: UBER müşteri çalıyor.

Haksız Kazanç Sağlıyor

Vergiye tabi olmayan UBER uygulaması, bu nedenden dolayı da hiçbir kuruma vergi ödemiyor. Yine aynı şekilde “Blablacar” gibi alternatif uygulamalar da devlete herhangi bir vergi ödemiyor. Hal böyle olunca haksız kazanç elde etmekle itham olunan UBER’e tepkiler çığ gibi büyüyor.

İlginizi Çekebilir:  YeniŞafak: Sandıklar FETÖ’ye Teslim Edilmiş

UBER’e Saldırılar

Son zamanlarda;

-) Taksicilerin UBER şöförünü dövmesi,
-) Yine taksicilerin UBER aracını çizmesi,
-) Ve yine taksicilerin UBER aracını kurşunlaması

Gibi gündem maddeleri de UBER’in gündeme gelmesinde önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.

Peki Neden UBER?

1-) Kaliteli hizmet verdikleri için,
2-) Kısa mesafe deyince yüz asmadıkları için,
3-) Atatürk Havalimanında 20 liralık yere 300 lira fiyat biçmedikleri için,
4-) Hurda araçlarla yolculuk yaptırmadıkları için,
5-) Dünyanın en önemli işini yapıyormuş gibi trafikte magandalık yapıp insanların hayatlarını tehlikeye atmadıkları için,
6-) Dolandırmaya çalışmadıkları için,
7-) İşlerini düzgün yaptıkları için,

Bence bunlar yeter de artar sebepler. İşini düzgün yapan, ekmeğinin peşinde koşan taksicileri bu genellemenin dışında tutarak, bir gün hepten bitmeleri ile.

İlginizi Çekebilir:  Arakan'daki Zulme Sessiz Kalınması

Not: Bu algıyı siz, kendi ellerinizle yaptınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara