Uçağa Kuş Çarpması

Tamam sakin olalım. Gündem kategorisinde fakat bilgi verici bir yazı. Şu anda herhangi bir uçağa kuş çarpması gibi bir kaza yaşanmış değil. Yani bu yazı bir haber yazısı değil. Özellikle uçağa yanınızda bir arkadaşınız veya bir akrabanız ile bindiyseniz kısa süreli de olsa aynı muhabbet hep döner. Şimdi motor dursa ne olacak? Yedek motor devreye girer. E kuş saldırısı ne olacak? Sanırım genel olarak felaket senaryoları üretmekten zevk alan bir yapımız var.

İlginizi Çekebilir:  Erdoğan: “İktidara Geldiğimizde Doğru Dürüst Ambulans Bile Yoktu!”

Uçağa kuş çarpması gerçekten olabilir. Bu durumda neler olabilir gelin bunun hakkında birkaç senaryo kuralım. Fakat bu sefer gerçekten neler olabileceğini kesin olarak öğrenmiş olalım. Uçağa kuş sürüsü çarpması durumunda ön kokpit camının çatlaması yaşanabilir. Fakat bu durum sadece acil inişe sebebiyet verebilir. Tamamen camın patlaması gibi bir ihtimal çok çok düşüktür. Bunun sebebi ise kokpit camının çok katmanlı olmasıdır. Ayrıca belli bir irtifada kuş çarpması denenerek test ediliyor. Böylece bu ihtimali gözardı edebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Yürüyen Merdivenlere Bebek Arabasıyla Binmek Neden Yasak?

Peki daha tehlikelisi geliyor. Uçağın motorlarına kuş sürüsü çarparsa ne olur? Bu olay birebir yaşanmıştı ve hatta filmi yapılmıştı. Öncelikle bu örneği incelemek için ‘Sully‘ filmi hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz. Böyle bir durumda diğer motorla güvenli bir şekilde en yakındaki havalimanına iniş yapılabilir. İki motorun birden kaybında ise durum gerçekten tehlikelidir. Eğer çok yakında bir pist bulunuyorsa uçak adeta bir planör gibi süzülerek iniş yapabilir. Unutmayın uçak en güvenli taşıttır. Uçakların motorları üzerinde bulunan helezon şekli motor çalıştığında kuşları hipnotize ederek başka bir yöne yönlendirdiğini ve büyük oranda kazaları engellediği yönünde bir iddaa var. Fakat motorun çalışıp çalışmadığını anlamak için yapılmış olması daha mantıklı geliyor.

İlginizi Çekebilir:  Hacı Dede Akan Kimdir?

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce