Ufuk Uras Kimdir? Aslen Nereli? Kaç Yaşında? Siyasi Hayatı ve Görüşleri

Ufuk Uras kimdir, nereli ve kaç yaşında? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca “Ufuk Uras”tan söz edeceğiz. 

Ufuk Uras Kimdir? 

Asıl adı Mehmet Ufuk Uras, 4 Ocak 1959 tarihinde Üsküdar’da dünyaya gelmiştir. 2007 genel seçimlerine bağımsız milletvekili adayı olarak katılan Uras, İstanbul 1. Bölge’den TBMM 23. Dönem üyeliğine seçilmiştir. Seçilmesinin ardından ÖDP, BDP, EDP ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi üyesi olmuştur. 

Hayatı 

Aslen Sivas Divriği ilçesinden olan Ufuk Uras, Kadıköy Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Daha sonra ise İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. Uras, milletvekili seçilene kadar üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi (yardımcı doçent) olarak görev yaptı. 

Kitapları: 

— ÖDP Söyleşileri

— İdeolojilerin Sonu mu? (Marksist Araştırmaları Destek Ödülü)

— Sezgiciliğin Sonu mu?

— Başka Bir Siyaset Mümkün

— Kurtuluş Savaşında Sol

— Siyaset Yazıları

— Alternatif Siyaset Arayışları

— Sokaktan Parlamentoya

— Söz Meclisten Dışarı

— Meclis Notları

Yayınladığı kitapların yanı sıra ÖES Genel Başkanlığı, İktisat Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği, İktisat Fakültesi Mezunlar Cemiyeti gibi kurum ve kuruluşların başkanlarını üstendi. 

Siyasi Yaşamı 

22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan genel seçimlerde İstanbul’dan bağımsız milletvekili olarak seçilen Uras, 17 Haziran 2007’de Haydarpaşa’da adaylığı ile ilgili olarak yaptığı konuşmada kendisine Gençay Gürsoy, Genco Erkal, Şanar Yurdatapan, eşi Zeynep Tanbay ve Kerem Kabadayı gibi simalar desteklerini açıkladı. Genel seçimlerde 81.486 oy alan Uras, bağımsız milletvekili olarak parlementoda yer aldı. 

Kısa bir süre sonra 1 Ağustos 2007 tarihinde Özgürlük ve Dayanışma Partisi’ne yeniden asil üye olarak seçilen Uras, 11 Şubat 2008 tarihinde yapılan 5. Olağan Kongre’de yeniden ÖDP genel başkanlığına seçildi. 1 Şubat 2009’da yapılan genel başkanlık seçimlerinde yarışı kaybederek koltuğu Hayri Kozanoğlu’na bıraktı. 

Uras, 17 Haziran 2009’da partisinin sol siyasetinde daha aktif olması gerektiğini ve partinin dar grupçu bir anlayışa kaydığını ileri sürerek beraberindeki bir grup arkadaşıyla ÖDP’den istifa etti. Daha sonra ise EDP’nin (Eşitlik ve Demokrasi Partisi) kuruluş sürecine katıldı. 

Demokratik Toplum Partisi’nin 19 kişiye düşmesinin ardından Kürt sorununun Parlementoda çözülmesi gerektiğini düşünerek BDP’ye katıldı. 2011 seçimlerinde tekrar üye oldu. 

25 Kasım 2012’de kurulan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin kurucuları arasında yer alan Uras, parti meclisi üyeliği yaptı. 4 Ekim 2019’da yaptığı açıklamada, 2019 Türkiye yerel seçimlerinde Saadet Partisi’ne oy verdiğini belirtti ve 8 Ekim 2019’da Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nde istifa etti

Ufuk Uras ile İlgili Aramalar 

Google’da Ufuk Uras ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı:

ufuk uras kürt mü, tuğgeneral ufuk uras kimdir, ufuk uras alevi mi, ufuk uras hdp milletvekili, ufuk uras divriği, ufuk uras velhasıl, ufuk uras tbmm, ödp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.