Futbolda 8 Numara Nedir? 8 Numara Pozisyonu ve Mevkisi

Futbolda 8 numara nedir, 8 numaranın mevkisi neresidir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca futbolda 8 numara mevkisinden söz edeceğiz.

Futbolda 8 Numara Nedir?

Saha diziliminde orta sahanın ortasında görev yapan, takımın hem hücum hem de savunma anlamında sorumluluk alan oyuncularına verilen isimdir. Genelde merkez orta saha veya göbek olarak da isimlendirilir. Futbol oyunlarındaki CM yani Center Midfielder 8 numaradır.

Modern futbolda oyunun vazgeçilmez parçalarından biri olan 8 numara; her takımda istisnasız vardır. Orta sahada kanatlar ve ön liberolar ile beraber görev yapan merkez orta saha yani 8 numaralar, takımın dinamosu konumundadır.

8 numaralar, yanlarında defansif yönü kuvvetli olan bir oyuncu ile oynadıkları zaman takımlarına faydalı olabilirler. İki tane aynı özelliklere sahip 8 numara, orta sahadaki direnci ortadan kaldırır ve böylece takımın orta sahası çabuk geçilir.

8 Numara Pozisyonu

Futbolda 8 numaranın pozisyonu, dizilişe göre çeşitlilik gösterebiliyor. Bu nedenle dizilişlere göre 8 numaranın pozisyonuna bakalım:

4-4-2

Bu dizilişte dörtlü orta sahanın ortasında görev yapan oyuncular 8 numara olarak isimlendirilir. Bu dizilişte 8 numaralardan birinin defansif, diğerinin ofansif yönü kuvvetlidir.

4-3-3

Bu sistemde üçlü orta sahanın ortasında görev yapan orta saha oyuncuları 8 numara pozisyonunda görev yapar. Tek merkez orta saha olduğundan defans anlamında güçlü olmalıdırlar.

4-2-3-1

Bu dizilimde defansın önünde görev yapan ikili orta sahalar 6 numara olarak görev yaparlar. Bu ikili 6 numaradan bir tanesi ilerden diğeri geriden oyun kurar. Bu nedenle ileride görev yapan orta saha oyuncusu 8 numara olarak görev alır. Ancak 8 numaranın çok az işleve sahip olduğu diziliş bu olabilir. Aykut Kocaman’ın meşhur Souza-Topal ön libero tandeminde her iki oyuncu da ön libero olarak görev yapmış ve Kocaman’ın sisteminde gerçek bir 8 numara olmamıştır.

8 Numaraya Örnekler

Futbolda sekiz numaraya pek çok örnek gösterilebilir. Örneğin Galatasaray’da 2011-2013 arasında en iyi dönemini geçiren Selçuk İnan, bu dönemde gerçek bir 8 numara gibi oynamıştır. İlerleyen sezonlarda ise düşüşe geçmiştir.

Yine Türkiye’nin en yetenekli orta sahalarından olan Emre Belözoğlu ile Galatasaray’dan Avrupa’ya transfer olan ve uzun yıllar Avrupa’da forma giyen Tugay Kerimoğlu, bu mevkinin en önemli isimlerinden biridir.

Barselona’da bir dönem forma giyen Andres Iniesta, dünya futbol tarihinin en önemli 8 numaralarından biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.