Biyografi

Umut Sarıkaya Kimdir? Aslen Nereli ve Kaç Yaşında?

Birbirinden ilginç karikatür ve çizimlerinin yanı sıra insanı şaşırtan ve dumura uğratan tespitleriyle ağızları açık bırakan Umut Sarıkaya eserlerine çeşitli sosyal medya araçlarından veya diyaloglarından rastlamak mümkün. Peki Umut Sarıkaya kimdir? Nerelidir? Ne iş yapar? İşte kısaca Umut Sarıkaya.

Umut Sarıkaya Kimdir?

Umut Sarıkaya 26 Nisan 1980’de Sivas’ın Divriği ilçesinde dünyaya geldi. Babası ilkokul öğretmeni: annesi işçi olan Umut Sarıkaya, babanın memuriyetinden dolayı 1 yaşındayken halen ikamet ettiği yer olan Sarıyer’e taşındı. Lise eğitimini ticaret lisesinde sürdürmek isteyen Umut Sarıkaya, babasının isteği üzerine Levent Fen Lisesi’ne kaydını yaptırdı. Umut Sarıkaya, lise yıllarında abisinin okumuş olduğu Leman dergisi ile karikatürlerle tanıştı ve bu alana ilgi duymaya başladı. Umut Sarıkaya, yine bu dönemde amatör olarak karikatür çizmeye, mizah dergileri takip etmeye başladı.

Umut Sarıkaya Levent Fen Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Gemi İnşaat Mühendisliği bölümünü kazandı. Bu dönemde de karikatürle ilgilenmeye devam eden Umut Sarıkaya, Ahmet Yılmaz ve Cem Yılmaz’dan etkilenerek çizdiği amatör karikatürler ilk defa Leman dergisinin “amatör çizerler” köşesinde yayımlandı. Fakat bu karikatürler Kaan Ertem tarafından özgün olmadığı eleştirisi aldı. Üniversite eğitimi sırasında karikatür çizmeye devam eden Umut Sarıkaya, bu dönemde Leman, HBR Maymun, Aksak, Kurbağa, Soytarı, Solak ve Atom gibi dergilerde karikatürlerini yayımladı. Umut Sarıkaya, 2001 senesinde “Gemi Kökenli Deniz Kirlenmesi” başlıklı teziyle üniversiteden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından kısa dönem askerlik yapan Sarıkaya daha sonra terhis olduktan sonra 4 ay Tuzla’da Gemi Mühendisliği yaptı.

2002 senesinde kendi tabiriyle “işini sevmesine rağmen sosyal olma zorunluluğu” gerekçesiyle mühendisliği bırakan Sarıkaya, Penguen Dergisi’nde “İşimdeyim Gücümdeyim” adlı karikatür köşesinde ve “Benim de Söyleceklerim Var” adlı yazıları ile yavaş yavaş tanınmaya başlayan Umut Sarıkaya, bu dönemde İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimi almaya başladı. Daha sonra Sarıkaya, 2007 senesinde bir grup arkadaşıyla birlikte Penguen dergisinden ayrılarak Uykusuz’un kurucuları arasında yer aldı ve yüksek lisans eğitimini yarıda bıraktı. 2014’ün sonlarına doğru Sarıkaya, Uykusuz’dan ayrılarak karikatüre ara verdi. Daha sonra 26 Şubat 2015’te kendisinin çıkardığı üç aylık Naber dergisini yayınladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.